Z uwagi na wpływające do instytucji odpowiedzialnych za ochronę interesów konsumentów skargi dotyczące naruszeń praw konsumentów, ustawodawca wskazał na konieczność podjęcia działalności edukacyjnej oraz informacyjnej w dziedzinie ochrony interesów klientów podmiotów rynku finansowego. W tym celu konieczna okazała się zmiana ustawy z 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

Działalność Rzecznika Finansowego

Przewidziane dotychczasową ustawą zadania Rzecznika Finansowego zostały rozszerzone o:

  • inicjowanie i organizowanie działalności edukacyjnej i informacyjnej w zakresie zwiększania świadomości finansowej społeczeństwa, w szczególności w dziedzinie funkcjonowania rynku finansowego, wykorzystania innowacyjnych technologii i możliwych zagrożeń występujących w tych dziedzinach;
  • współpracę z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, do których celów statutowych należy ochrona praw konsumentów, oraz współdziałanie ze stowarzyszeniami, ruchami obywatelskimi, innymi dobrowolnymi zrzeszeniami i fundacjami oraz z zagranicznymi i międzynarodowymi organami i organizacjami na rzecz ochrony praw konsumentów.

Dodatkowo powiększono uprawnienia rzecznika o możliwość ustanowienia pełnomocników terenowych spośród pracowników Biura Rzecznika i wyznaczyć im terytorialny zasięg ich działania oraz zakres realizowanych zadań.

Ważne: Ustawa nakłada na podmiot rynku finansowego obowiązek współpracy z rzecznikiem, w sytuacji otrzymania od rzecznika wniosku w sprawach objętych zakresem jego działalności, jest on obowiązany niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku do poinformowania rzecznika o podjętych działaniach lub zajętym stanowisku, a także przekazać żądane dokumenty, w tym także informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa i inne informacje podlegające ochronie na podstawie odrębnych przepisów.

Zmiana ustawy przewiduje również szczegółowy sposób ustalenia opłaty ponoszonej przez podmioty rynku finansowego na rzecz działalności rzecznika oraz jego biura.  

Fundusz Edukacji Finansowej i Rada Edukacji Finansowej

Jedną z największych zmian wprowadzonych ustawą jest Fundusz Edukacji Finansowej, który jest państwowym funduszem celowym. Dysponentem funduszu jest minister właściwy do spraw instytucji finansowych.

Przeznaczenie środków zgromadzonych w funduszu przeznacza się między innymi na:

  • opracowanie i realizację strategii edukacji finansowej;
  • organizację kampanii edukacyjnych, informacyjnych lub promocyjnych, które mają na celu zwiększenie kompetencji finansowych społeczeństwa;
  • wspieranie projektów edukacyjnych i promocyjnych w zakresie finansów i rynku finansowego;
  • koszty obsługi bankowej funduszu.

Ważne: Rada Edukacji Finansowej działa przy ministrze właściwym do spraw instytucji finansowych i realizuje zadania z zakresu edukacji finansowej.

Do zadań Rady Edukacji Finansowej należy między innymi:

  • wyznaczanie kierunku realizacji zadań finansowych ze środków funduszu oraz określenie sposobu ich realizacji;
  • wyrażanie opinii w sprawach dotyczących edukacji finansowej przedstawianych przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych;
  • opracowuje opinie i wniosku w sprawach dotyczących edukacji finansowej.

Przychodu funduszu

Ustawa szczegółowo określa przychody funduszu, które mają być przeznaczone na działalność edukacji finansowej, a na które składać się będą głównie:

  • kary pieniężne nakładane przez Komisję Nadzoru Finansowego;
  • kary pieniężne nakładane na przedsiębiorców i ich związki zgodnie z ustawą z 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów;
  • przychody z innych źródeł;
  • odsetki.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version