Według danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w Polsce przybywa coraz więcej firm prowadzonych przez cudzoziemców. Najwięcej płatników to Ukraińcy, którzy pracują przede wszystkim w sektorze budowlanym oraz usługowym.

Trend ten wynika z faktu, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestycji zagranicznych, a także z braku rąk do pracy na krajowym rynku. Przedsiębiorcy z zagranicy często decydują się na otwarcie firmy w Polsce ze względu na korzystne warunki podatkowe oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników.

Najwięcej firm prowadzonych przez cudzoziemców działa w sektorze budowlanym i usługowym, gdzie pracownicy z Ukrainy mają duże doświadczenie oraz umiejętności, które są potrzebne w tych branżach. Często też są oni bardziej skłonni do pracy w trudnych warunkach i godzinach, co stanowi duże wyzwanie dla pracodawców z Polski.

Warto zaznaczyć, że rosnąca liczba firm prowadzonych przez cudzoziemców ma również pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy Polski, ponieważ generuje nowe miejsca pracy i przyczynia się do zwiększenia konkurencji na rynku.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że miliony Ukraińców znalazło, chociażby tymczasowe, schronienie w Polsce. Część z nich została w naszym kraju na dłużej i założyła własną działalność gospodarczą. O rosnącej liczbie płatników zza wschodniej granicy poinformował ZUS.

31 tys. firm prowadzonych przez cudzoziemców

Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, podał w rozmowie z agencją prasową PAP, że w Polsce ponad 31 tysięcy obcokrajowców prowadzi działalność gospodarczą spoza sektora rolniczego. Co trzeci z nich to obywatel Ukrainy. Łącznie w Polsce swoje biznesy prowadzą przedstawiciele aż 113 krajów.

Wśród obcokrajowców prowadzących biznes w Polsce najwięcej jest Ukraińców, którzy prowadzą działalność przede wszystkim w branżach budowlanej i usługowej. Wynika to z faktu, że Polska jest jednym z największych odbiorców pracowników z Ukrainy, a wielu z nich decyduje się na pozostanie w Polsce i otwarcie własnego biznesu. Oprócz Ukrainy, wśród przedsiębiorców z zagranicy, którzy prowadzą biznes w Polsce, znajdują się m.in. obywatele Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch czy Wielkiej Brytanii.

Wzrost liczby cudzoziemców prowadzących biznes w Polsce wynika z korzystnych warunków inwestycyjnych, stabilnej sytuacji gospodarczej kraju oraz rosnącej liczby pracowników z zagranicy, którzy pozostają w Polsce na stałe. Cudzoziemscy przedsiębiorcy przyczyniają się do wzrostu gospodarczego kraju, generują nowe miejsca pracy oraz przynoszą korzyści finansowe dla polskiej gospodarki.

  • Obecnie ponad jedna trzecia osób, które podjęły się prowadzenia działalności na własny rachunek, deklaruje obywatelstwo ukraińskie. Na przełomie stycznia i lutego tego roku na taki ruch zdecydowało się aż 11 155 Ukraińców. Na kolejnych miejscach są Białorusini w liczbie 5487 oraz Wietnamczycy, których było 1130. Czwartą siłą są przedsiębiorcy deklarujący obywatelstwo niemieckie, których było w rejestrze ZUS dokładnie 894 – powiedział Sebastian Szczurek.

Ponad 800 osób prowadzących biznes w Polsce pochodzi z Włoch i… Rosji – mimo sankcji. Te jednak w dużej mierze dotyczą pracowników. Zgodnie z podpisanym przez szefową resortu rozporządzeniem, przedsiębiorcy nie mogą zatrudniać obywateli Rosji na uproszczonych zasadach. Zatrudnienie obywatela Rosji w polskiej firmie wiąże się z szeregiem formalności. Uproszczona procedura pozwalająca na zalegalizowanie pracy w siedem dni (tak jak w przypadku Ukraińców, Gruzinów lub Białorusinów) nie obowiązuje w przypadku obywateli Rosji.

Kilkaset biznesów zarządzanych jest także przez Anglików, Bułgarów, Turków i Francuzów. Po kilku przedstawicieli w polskim obrocie gospodarczym mają takie kraje jak m. in. Rumunia, Angola, Belize, Mali, Ghana, Ekwador, Jamajka, Oman czy Wenezuela.

  • W 2022 roku ZUS notował niecałe 24 tys. cudzoziemców, którzy mieli status płatników składek
  • Na początku 2021 r. było ich około 21,5 tys.
  • W 2016 roku było to 14,9 tys. osób.

Najwięcej biznesów prowadzonych przez cudzoziemców można odnotować na Mazowszu, w Małopolsce i Dolnym Śląsku. Najmniej ubezpieczonych przedsiębiorców z innym paszportem niż polski jest w województwie świętokrzyskim, gdzie składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płaci 303 obcokrajowców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version