W Wielkiej Brytanii obecnie panuje sytuacja niedoborów warzyw i owoców, co skutkuje pustymi półkami w sklepach, ograniczeniami w sprzedaży produktów na osobę oraz znacznym wzrostem cen. Niedobory te są spowodowane głównie trudnościami w imporcie produktów z krajów UE, z którymi Wielka Brytania prowadziłaby handel bezpośrednio przed brexitem. Sytuacja ta jest skutkiem również problemów logistycznych, które wynikają z kłopotów z obsługą graniczną i transportem, spowodowanych wprowadzeniem kontroli celnych oraz dodatkowymi regulacjami.

Choć Polska nie jest jednym z największych eksporterów warzyw i owoców do Wielkiej Brytanii, to trudna sytuacja na tamtejszym rynku może wpłynąć na sytuację w Polsce. W Polsce warzywa i owoce zwykle importowane są z krajów UE, a niedobory tych produktów na rynku brytyjskim mogą skutkować wzrostem cen w innych krajach europejskich, w tym w Polsce.

Jednakże, eksperci zwracają uwagę, że Polska ma większą samowystarczalność w produkcji warzyw i owoców niż Wielka Brytania i nie jest tak bardzo uzależniona od importu tych produktów z zagranicy. Ponadto, Polska jest jednym z największych eksporterów warzyw i owoców w Europie, więc może skorzystać na wzroście cen w innych krajach.

W Polsce zabraknie pomidorów!?

W Wielkiej Brytanii występują poważne problemy z niedoborem żywności, zwłaszcza warzyw i owoców. Media donoszą o pustych półkach w sklepach, limitach sprzedaży i bardzo wysokich cenach. Rząd, branża rolnicza i handlowa nie przypisują winy za sytuację po Brexicie, a obwiniają słabe zbiory i wysokie ceny energii. Zważywszy na fakt, że Polska również importuje wiele produktów rolnych z innych krajów, pytamy ekspertów, czy Polska także będzie narażona na podobne problemy braków warzyw i owoców w sklepach.

Pomidory „na kartki”

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich mierzą się obecnie z niedoborami niektórych gatunków warzyw. Problem jest na tyle duży, że kilka dużych sieci handlowych wprowadziło w ubiegłym tygodniu reglamentację. 

Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polska nie powinna doświadczyć takich samych niedoborów żywności jak Wielka Brytania. Polska jest jednym z największych producentów warzyw i owoców w UE, zajmując 4. miejsce w produkcji warzyw i 3. miejsce w produkcji owoców. Kraj ten jest również samowystarczalny w produkcji większości gatunków warzyw i owoców klimatu umiarkowanego.

Ze względu na trudny do oszacowania moment pomiędzy poszczególnymi porami zbiorów, ciężko jest oszacować wielkość plonów. Jednakże, zbiory owoców i warzyw w Polsce w 2022 roku były najwyższe w ostatnich 5 latach, co stanowi dobrą prognozę na przyszłość. Ostatecznie, resort rolnictwa uspokaja, że Polska powinna mieć wystarczające ilości warzyw i owoców, aby uniknąć niedoborów.

Ogrzewanie szklarni kosztowne. Szybszych zbiorów w tym roku nie będzie?

Uprawa szklarniowa zimą wymaga ogrzewania, najczęściej gazowego lub węglowego. To pierwsze jest obecnie kosztowne. Drugie także, a do tego przez dłuższy czas występowały problemy z dostępnością węgla na rynku. Tymczasem rozpoczęcie uprawy w tej formie pozwala przyspieszyć zbiory.

Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-brak-warzyw-i-owocow-polsce-nie-grozi-ale-cenowo-moze-czekac,nId,6627669#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version