Informacja ta jest bardzo istotna dla kobiet, które już osiągnęły 65 lat i są na emeryturze, a które mogą skorzystać z drugiego przeliczenia swojego świadczenia. ZUS rzeczywiście nie nagłaśnia tej możliwości, ale warto o niej wiedzieć, ponieważ może przynieść korzyści finansowe.

Drugie przeliczenie emerytury polega na uwzględnieniu w wyliczeniach całego okresu składkowego i podwyższeniu świadczenia o ewentualne braki w przeszłości. Oznacza to, że jeśli w przeszłości kobieta pracowała na umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a nie była ubezpieczona na pełny etat, to teraz może mieć szansę na podwyższenie swojej emerytury.

Warto jednak pamiętać, że drugie przeliczenie emerytury dotyczy tylko wąskiej grupy kobiet, które spełniają określone warunki. Aby skorzystać z tej możliwości, kobieta musi mieć już ustaloną emeryturę i osiągnąć wiek 65 lat przed 1 stycznia 1999 roku. Ponadto, drugie przeliczenie emerytury jest możliwe tylko w przypadku, gdy kobieta nie pracowała i nie była ubezpieczona w okresie między osiągnięciem wieku emerytalnego a datą wypłaty pierwszej emerytury.

Jeśli spełniamy te warunki, warto skontaktować się z ZUS i sprawdzić, czy mamy szansę na podwyższenie naszej emerytury. Należy jednak działać szybko, ponieważ istnieje czasowa możliwość wnioskowania o drugie przeliczenie świadczenia, a ta możliwość wygasa z upływem 10 lat od daty wypłaty pierwszej emerytury.

Ponowne przeliczenie emerytury dla kobiet

Dziennik podkreśla, że kobiety, które przeszły na emeryturę po 1 października 2017 r. nie muszą składać wniosków do ZUS o przeliczenie emerytury, uwzględniając środki zgromadzone w OFE. „Jest jednak wąska grupa pań, które o swoje pieniądze powinna się upomnieć. Chodzi o panie, które urodziły się w kwietniu, maju lub czerwcu 1956 r.” – czytamy.

Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW powiedział „Faktowi”, że warto dla tej ograniczonej grupy kobiet złożyć wniosek o przeliczenie emerytury teraz, ponieważ takie panie mogą skorzystać z obecnych tablic prognozujących dalsze trwanie życia, co przyniesie im korzystniejsze zasady w podwyższeniu świadczenia. Jest to o tyle istotne, ponieważ nowe tablice prawdopodobnie nie będą tak korzystne.

Czasu zostało niewiele. Dotychczasowe tablice obowiązują do 31 marca. Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt.

ZUS sam powinien poinformować panie, że mogą skorzystać z takiego przeliczenia, a jednak tego nie robi, choć ma dostęp do informacji, kogo to dotyczy – dodaje dr Lasocki

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version