Carrefour Polska zamknie ponad 20 sklepów z nazwą Galerie Alkoholi, co spowoduje zwolnienie około 160 pracowników – donosi serwis dlahandlu.pl. Czy sieć Carrefour w Polsce podzieli los Tesco?
Carrefour Polska, zgodnie ze swoją strategią na lata 2026, skupia się na rozwijaniu najlepszych formatów, aby lepiej sprostać potrzebom klientów w trudnym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. W związku z tym, podjęto decyzję o zakończeniu działalności specjalistycznych sklepów z alkoholem pod szyldami Galerii Alkoholi, jak również sklepów Carrefour Express o takim profilu, które są własnością sieci handlowej. Ponadto, trzy supermarkety będące w posiadaniu Carrefour Polska zostaną zamknięte ze względu na wygaśnięcie umów najmu – podaje serwis dlahandlu.pl, cytuje on również fragment oświadczenia sieci handlowej.
Carrefour likwiduje sklepy
W związku z wprowadzonymi zmianami, sieć handlowa poinformowała o planowanej redukcji zatrudnienia. Złożono już zawiadomienie do urzędu pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Według informacji podanych przez serwis dlahandlu.pl, zwolnienia obejmą maksymalnie 165 pracowników.
Firma poinformowała również organizacje związkowe o planowanej redukcji zatrudnienia, jednak konsultacje z partnerami społecznymi nie przyniosły porozumienia. W związku z tym, firma ogłosiła regulamin zwolnień grupowych. Pracownikom objętym zwolnieniami przysługuje m.in. możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń pieniężnych oraz z usługi tzw. outplacementu. Powyższe informacje pochodzą ze stanowiska firmy, które zostało przytoczone przez serwis dlahandlu.pl.
Przed przejęciem przez Carrefour, Galerie Alkoholi należały do grupy kapitałowej Belvedere, która działa w sektorze napojów alkoholowych. Na początku działalności, firma prowadziła sieć specjalistycznych sklepów, specjalizujących się w sprzedaży napojów alkoholowych, głównie w Łodzi i okolicach, a także w województwie podlaskim. Zazwyczaj były to małe placówki, ale zlokalizowane w ruchliwych miejscach.
Koniec klubu czytelnika
Franczyzobiorcy sieci Carrefour w Warszawie otwierali swoje sklepy w niedziele, kiedy handel jest zakazany. W niektórych sklepach klientów witano w wydzielonych stanowiskach, gdzie mogli czytać, a w innych pojawiły się regały z lekturami, ponieważ brakowało miejsca na stanowiska do czytania. Według informacji z serwisu Wiadomoscihandlowe.pl, franczyzobiorcy przestali organizować kluby czytelnika, ale sklepy nadal otwierają się w niedziele niehandlowe, ale korzystają z innego wyjątku od zakazu handlu.
Dyrektor sklepów convenience w Carrefour Polska, Krzysztof Łagowski, wyjaśnił portalowi wiadomoscihandlowe.pl, że niektóre sklepy Carrefour Express mogą być otwarte w niedziele niehandlowe, ponieważ ich właściciele mają prawo do prowadzenia handlu osobiście w takie dni.