Pracownicy francuskich elektrowni atomowych rozpoczynają w piątek bezterminowy strajk przeciwko reformie emerytalnej – poinformował związek zawodowy Generalna Konfederacja Pracy.
Strajk generalny, zwołany przez czołowe francuskie związki zawodowe, ma się rozpocząć 7 marca. Pracownicy elektrowni atomowych zapowiedzieli jednak rozpoczęcie akcji protestacyjnej już w piątek.
„W związku z przeniesieniem ustawy do dyskusji w Senacie, pracownicy EDF pracujący w elektrowniach jądrowych rozpoczynają strajk. Produkcja energii zostanie ograniczona” – poinformował związek na Twitterze.
Na stronie internetowej koncernu energetycznego można przeczytać, że elektrownie jądrowe Flamanville, Paluel i St Alban wytwarzają o 1000 MWh mniej energii elektrycznej, co odpowiada mocy jednego bloku jądrowego. CGT poinformowała jednak, że ruch protestacyjny zostanie rozszerzony.
Według doniesień francuskich mediów do piątkowego strajku przyłączyli się także pracownicy sektora gazowego.
Wcześniej CGT powiedziała, że związki zawodowe „zamierzają rzucić na kolana francuską gospodarkę”, jeśli rząd nie wycofa projektu reformy emerytalnej.
Pracownicy rafinerii, których protesty doprowadziły jesienią do poważnych braków paliwa na francuskich stacjach benzynowych, dołączą do strajku od 6 marca.
Związki zawodowe ogłosiły 7 marca dniem strajku międzybranżowego, który „sparaliżuje Francję”. Według wstępnych doniesień transport publiczny zostanie praktycznie wstrzymany, zajęcia w placówkach edukacyjnych w całym kraju zostaną ograniczone lub odwołane, a lotniska we wszystkich większych miastach zmniejszą liczbę lotów.
10 stycznia premier Francji Elisabeth Borne ujawniła projekt kontrowersyjnej reformy emerytalnej, którą rząd planuje przyjąć w 2023 roku. Według niej władze zaczną podnosić wiek emerytalny w kraju o trzy miesiące rocznie od 1 września 2023 roku. Tym samym do 2030 roku osiągnie on 64 lata.
Reforma wywołała falę protestów w społeczeństwie francuskim. W ciągu miesiąca we Francji odbyło się już pięć ogólnokrajowych demonstracji przeciwko reformie. Dwie pierwsze, które odbyły się 19 i 31 stycznia, przyciągnęły w całym kraju ponad milion uczestników.