Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna, to świadczenie pieniężne, które przysługuje wdowie lub wdowcowi po zmarłym małżonku, który był ubezpieczony w ZUS-ie lub innym funduszu emerytalnym. Wysokość renty rodziny zależy od wielu czynników, takich jak staż pracy zmarłego, jego wysokość wynagrodzenia czy data jego śmierci.

Jednak do tej pory emerytura po mężu rzeczywiście nie była najlepszą opcją finansową dla wdowy lub wdowca. Przede wszystkim dlatego, że wysokość renty była zwykle niższa niż emerytura, jaką pobierał zmarły małżonek. Poza tym, gdy wdowa lub wdowiec miała własne źródło dochodu, renta rodzina była obcinana, co skutkowało jeszcze niższymi świadczeniami.

W 2023 roku jednak ma się to zmienić. Planowane są bowiem rewolucyjne podwyżki dla wdów i wdowców. Według projektu ustawy, emerytura po mężu ma wzrosnąć do 60% emerytury, jaką pobierał zmarły małżonek. Co więcej, świadczenia nie będą już obcinane w przypadku, gdy wdowa lub wdowiec ma swoje własne źródło dochodu.

Warto jednak pamiętać, że aby otrzymać rentę rodzinna, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim zmarły małżonek musiał być ubezpieczony w ZUS-ie lub innym funduszu emerytalnym, a wdowa lub wdowiec musi mieć co najmniej 55 lat lub być niezdolnym do pracy. Ponadto, aby otrzymać pełną rentę rodzinną, wdowa lub wdowiec musi być samotnie wychowującym dziecko do ukończenia 16. roku życia lub niepełnosprawnym dzieckiem.

Komu przysługuje wdowia emerytura? To pieniądze nie tylko dla wdowy 

Renta rodzina przysługuje nie tylko wdowie lub wdowcowi, ale także dzieciom i rodzicom osoby zmarłej. Wysokość renty jest uzależniona od liczby osób uprawnionych do jej pobierania i podlega corocznej waloryzacji. W 2023 roku najniższa kwota wdowiej emerytury wynosi 1588,44 zł.

  • jedna osoba uprawniona otrzyma 85 proc. świadczenia zmarłego,
  • dwie osoby uprawnione otrzymają 90 proc. świadczenia zmarłego, dzielone na pół,
  • co najmniej trzy osoby uprawnione otrzymają 95 proc. dzielone po równo między uprawnionych.

Emerytura po mężu 2023: będzie podwójne świadczenie? Oto nowy projekt ustawy

Dla wielu ludzi, wymóg rezygnacji z własnego świadczenia w przypadku śmierci małżonka jest bardzo kontrowersyjny. To zazwyczaj prowadzi do pogorszenia sytuacji finansowej i często sprawia, że wdowia emerytura jest nieopłacalna. W odpowiedzi na to, partia polityczna Lewica przedstawiła projekt ustawy, który miałby umożliwić zachowanie własnego świadczenia oraz dodatkowe zwiększenie o 50% świadczenia zmarłego małżonka lub na odwrót. Projekt ten obecnie zbiera podpisy. Jeśli zostanie zebrane tysiąc podpisów, marszałek Elżbieta Witek zostanie powiadomiona o utworzeniu komitetu, a będzie miała 14 dni na podjęcie decyzji o jego przyjęciu.

Dla kogo renta rodzinna? Są surowe warunki  

Aby pobierać emeryturę po zmarłej osobie, należy:

  • mieć ukończony 50. rok życia, 
  • nie być zdolnym do pracy w chwili śmierci małżonka, 
  • sprawować opiekę nad dzieckiem niezdolnym do pracy lub wychowywać dziecko poniżej 16. roku życia (jeśli się uczy to do 18. roku życia),
  • stać się niezdolnym do pracy nie później niż pięć lat od śmierci małżonka lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version