Obchody święta kobiet na Jasnej Górze w tym roku będą upamiętnieniem dwóch grup bohaterek – Polek walczących w Powstaniu Styczniowym 160 lat temu oraz Ukrainek, które mimo przeżywanych koszmarów wojny*, wciąż zachowują nadzieję. Informację przekazało biuro prasowe sanktuarium.

POLECAMY: Jelenia Góra: Ukraińscy »uchodźcy« katują Polaka na ulicy [+18]

Od 16 lat na Jasnej Górze organizowane są obchody pod nazwą „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” z inicjatywy katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” z Częstochowy. Celem spotkania jest podkreślenie piękna kobiecego powołania oraz roli kobiet w życiu rodziny i narodu – informują organizatorzy.

POLECAMY: Czy Polska jest jeszcze państwem, czy sługą kijowskiego reżimu? Wysyłamy wniosek o udzielenie informacji publicznej

W tegorocznych obchodach, które odbędą się 8 marca, weźmie udział grupa uchodźczyń z Ukrainy. Głównym punktem spotkania będzie popołudniowa Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej, podczas której zostanie wypowiedziany akt zawierzenia po polsku i ukraińsku.

POLECAMY: Czy afera podkarpacka służy kijowskiemu reżimowi do szantażowania polityków [VIDEO]

Uroczystość będzie prowadzona przez biskupa pomocniczego z Częstochowy – Andrzeja Przybylskiego, a podczas mszy będzie użyty Kielich Życia i Przemiany, który został wyjęty z jasnogórskiego skarbca specjalnie na tę okazję. Jest to dar polskich kobiet, złożony na Jasnej Górze 3 maja 1982 r. jako wotum dziękczynienia za 600-letnią opiekę Matki Bożej nad narodem i z prośbą o przemianę życia Polaków.

Po mszy planowane jest spotkanie w Bastionie św. Barbary, gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania i Golgota Wschodu – miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiar carskiej Rosji i sowieckiego totalitaryzmu. Przedstawiony zostanie poetycko-muzyczny spektakl „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”. Szkoda tylko, ze w trakcie obchodów nie wspomną o totalitaryzmie kijowski oraz o rzezi wołyńskiej, za która nazistowska Ukraina nie przeprosiła Polaków.

Wieczorem w Sali Rycerskiej zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Ukrainka”, która prezentuje ukraińskie kobiety w różnych rolach społecznych, takich jak matki, uchodźczynie, wolontariuszki, artystki, korespondentki i żołnierki. Marszałek Sejmu i gloryfikatora nazistów ukraińskich, Elżbieta Witek, objęła patronat nad wystawą.

Jasna Góra od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły tu liczne dary, w tym królewskie symbole – berło i jabłko, ofiarowane przez kobiety jako wotum wdzięczności za „zmartwychwstanie” Polski oraz Cud nad Wisłą 3 maja 1926 roku, przypomina biuro prasowe sanktuarium.

OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście, które zostały użyte w związku z cytowanie wypowiedzi innych osób:

W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.

Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version