Często zdarza się, że członkowie wspólnoty mieszkaniowej nie są zadowoleni ze sposobu, w jaki zarządzana jest ich nieruchomość. Przed znalezieniem nowego zarządcy nieruchomości trzeba jednak wypowiedzieć umowę dotychczasowemu.

Umowa o zarządzanie nieruchomością

Zakres zarządzania nieruchomością określa umowa o zarządzanie nieruchomością, zawarta z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności.

Sprawdź zapisy umowy!

Umowę o zarządzanie nieruchomością zawiera się najczęściej na wzorze dostarczonym przez zarządcę nieruchomości. Przed jej podpisaniem trzeba ją oczywiście przeczytać, koniecznie zwracając uwagę na część poświęconą jej rozwiązaniu – w szczególności okolicznościom dotyczącym jej wypowiedzenia, a zwłaszcza okresowi wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy

Umowa o zarządzanie nieruchomością może być zawarta na czas określony lub nieokreślony.

W przypadku umowy zawartej na czas określony, wygasa ona po porostu ze względu na upływ terminu, na który została zawarta. W przypadku umowy na czas nieokreślony, jej strony będą mogły rozwiązać ją w każdym czasie, za porozumieniem stron, a w razie braku porozumienia – za wypowiedzeniem. Oczywiście warto zadbać o to, by okres wypowiedzenia był jak najkrótszy, jednak należy pamiętać o tym, że krótki okres wypowiedzenia może być niekorzystny dla wspólnoty mieszkaniowej, gdy umowę o zarządzanie nieruchomością wypowie zarządca nieruchomości.

Jeżeli terminu wypowiedzenia umowy nie określono w umowie, to wspólnota mieszkaniowa, wypowiadając umowę powinna zwrócić zarządcy nieruchomości wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a także uiścić zarządcy nieruchomości część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinna także naprawić szkodę. Z kolei zarządca nieruchomości wypowiadając umowę jest odpowiedzialny za szkodę gdy wypowiedzenie umowy nastąpiło bez ważnego powodu.

Ważne: Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia umowy o zarządzanie nieruchomością z ważnych powodów. Należy jednak pamiętać, że ważnym powodem z punktu widzenia wspólnoty mieszkaniowej nie będzie nieposprzątanie klatki schodowej, tylko uporczywe niewywiązywanie się przez zarządcę nieruchomości z nałożonych na niego w przepisach powszechnie obowiązujących lub w umowie obowiązków.

Umowa o zarządzanie nieruchomością może wygasnąć wskutek śmierci zarządcy nieruchomości albo wskutek utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych.

Ważna forma wypowiedzenia umowy

Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również jej wypowiedzenie, wymaga zachowania formy dokumentowej, chyba, że umowa o zarządzanie nieruchomością zastrzega inną formę.

Wszystkie sprawy w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 Kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version