W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie panuje konsternacja z powodu słów Wandy Półtawskiej. Pani Półtawska ma 101 lat i jest lekarką oraz doktorem nauk medycznych specjalizującą się w dziedzinie psychiatrii. Prywatnie była bliską przyjaciółką Jana Pawła II. Podczas II wojny światowej była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie była ofiarą eksperymentów pseudomedycznych.

POLECAMY: WHO opublikowało dokument o zmianach w przepisach sanitarnych w przypadku nowych pandemii

W piątek, 3 marca odbyło się otwarcie oddziału noworodków w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Rafała Czerwiakowskiego, zwany Szpitalem ul. Siemiradzkiego. Oddziałowi nadano imię Wandy Półtawskiej, a sama lekarka pojawiła się na uroczystości osobiście. Wśród gości byli m.in. minister Adam Niedzielski, minister Piotr Ćwik, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, poseł Małgorzata Wasserman oraz wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Według doniesień lokalnego portalu LifeInKrakow.pl, zgromadzeni na uroczystości zostali zaskoczeni wypowiedzią 101-letniej lekarki na temat maskowania. Wydarzenie odbywało się w szpitalu, gdzie nadal obowiązuje nakaz noszenia masek, co wywołało konsternację wśród uczestników.

Podczas uroczystości, 101-letnia lekarka Wanda Półtawska wywołała kontrowersje swoją wypowiedzią na temat maskowania. Powiedziała, że nie wierzy w skuteczność masek i uważa, że medycyna nas okłamuje. Dyrektor placówki, Antoni Marcinek, szybko zareagował, przepraszając za wypowiedź lekarki i tłumacząc, że ze względu na swój wiek, Pani Półtawska może mieć odmienne poglądy i żyć w innej rzeczywistości.

Krakowski oddział noworodkowy im. Wandy Półtawskiej został uznany za trzeci w mieście z III poziomem referencyjności, co oznacza, że może zapewniać opiekę nad wcześniakami urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży oraz noworodkami z wadami lub chorobami genetycznymi. Całkowity koszt uruchomienia i przystosowania oddziału do najwyższych standardów wyniósł prawie 5 mln zł, a pieniądze zostały pozyskane z zasobów własnych placówki. Dyrektor szpitala podkreślał, że oddział będzie miejscem dla najwcześniej urodzonych dzieci, ale również dla starszych noworodków.

To straszliwe zdarzenie z pewnością pozostawiło trwały ślad w życiu Pani Półtawskiej i wpłynęło na jej późniejsze wybory życiowe i zawodowe. Dobrze, że w Krakowskim Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. Rafała Czerwiakowskiego powstał oddział noworodkowy, który będzie miał za zadanie ratować życie i zapewniać opiekę najmłodszym pacjentom, a także pomagać rodzinom w trudnych sytuacjach.

Powiedziano, że ta kobieta zawsze broniła najmniejszych i teraz ci najmniejsi będą leczeni w nowym oddziale, który będzie nosił jej imię. Jej postawa jest inspiracją dla ratowania życia tych kruchych istot. Jednakże, decyzja wyboru Półtawskiej na patrona nowego oddziału spotkała się z krytyką ze strony środowisk lewicowych, a gazeta „Gazeta Wyborcza” i organizacja „Dość Milczenia. STOP klerykalizacji Polski” rozpoczęły nagonkę na nią. Pani lekarka jest znana z otwartego sprzeciwu wobec aborcji oraz in vitro. W związku z atakami na 101-letnią kobietę, powstała specjalna petycja w jej obronie, którą poparło już ponad 6,5 tysiąca osób.

101-letnia Wanda Półtawska, która jest lekarzem psychiatrą oraz przyjaciółką Jana Pawła II, mówiła o jego postawach w kwestii ochrony życia nienarodzonego i wyrażała przekonanie, że papież do końca życia był przerażony tym, co dzieje się na świecie w tej kwestii. Profesor Półtawska także wyraża swoje zdanie na temat pandemii koronawirusa, twierdząc, że maseczki nie dają wystarczającej ochrony przed wirusem. Konsultant wojewódzki ds. neonatologii, prof. Ryszard Lauterbach, przytoczył dwa cytaty, które podkreślają znaczenie troski o dziecko i wpływu, jaki ma ręka, która porusza kołyską na świat.

Nowy oddział pozwala na hospitalizację jednocześnie 16 najmniejszych pacjentów. Oddział przyjmuje dzieci urodzone przed 31. tygodniem ciąży. Przeciętny czas pobytu noworodka na oddziale intensywnej terapii wynosi około 14 dni, ale dla noworodków poniżej 1500 g pobyt może być dłuższy. Szpital przewiduje, że będzie w stanie opiekować się rocznie ponad 300 noworodkami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

5 komentarzy

  1. Ministerstwo pejsatej choroby ściąga składki i na swoje konta lokuje, a ty Polaku płać że swojej kieszeni u nieuków.

Napisz Komentarz

Exit mobile version