Portal spożywczy.pl informuje, że 5 marca 2023 roku larwy pleśniakowca lśniącego (Alphitobius diaperinus) w formie mrożonej, pasty, suszonej i sproszkowanej zostały zatwierdzone do sprzedaży na unijnym rynku. Zostały one dodane do listy nowych produktów spożywczych (novel food) w Unii Europejskiej.
Przypominamy, że 24 stycznia 2023 roku zatwierdzono do sprzedaży częściowo odtłuszczony proszek ze świerszcza domowego (Acheta domesticus) jako nowy produkt spożywczy (novel food) w Unii Europejskiej. W efekcie, w sklepach można już znaleźć żywność zawierającą mąkę ze świerszczy, która jest używana jako dodatek do produktów spożywczych, takich jak chleb wieloziarnisty, bułki, batony zbożowe, ciasteczka, herbatniki, przetwory mięsne i zupy. Według wytycznych unijnych dokumentów, dopuszczalne jest użycie maksymalnie 2 g proszku ze świerszczy na 100 g produktu w pieczywie wieloziarnistym oraz 3 g na 100 g produktu w batonach z ziaren zbóż. Mąka ze świerszczy jest już wymieniana w składnikach produktów spożywczych na półkach sklepowych.
POLECAMY: Rząd Morawieckiego podobnie jak Trzaskowski szykuje Polakom robaczane risotto
Według informacji ze strony portalspozywczy.pl, firma Proteine Resources opracowała system hodowli, chowu i przetwórstwa pleśniakowca lśniącego w celu uzyskania przemysłowej produkcji owadów jadalnych. Prezes zarządu firmy, Konrad Włodarczyk, podkreśla, że pleśniakowiec lśniący jest najbardziej wydajnym gatunkiem owadów z rzędu Coleoptera, który może być wykorzystywany w przemysłowej produkcji spożywczej. Jednak produkcja tego gatunku jest skomplikowana i wymaga zastosowania specjalistycznej technologii, co powoduje, że oprócz Proteine Resources, tylko jedna firma na świecie opracowała system produkcji pleśniakowca lśniącego na skalę przemysłową.
POLECAMY: Naukowiec ostrzega przed spożywaniem robali. „Pojawiają się nowe, nieznane nam dotąd zagrożenia”