Dzisiaj, 8 marca, Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie ustalenia wysokości stóp procentowych w Polsce. To ważne wydarzenie dla całego rynku finansowego oraz dla kredytobiorców w naszym kraju.

W trakcie dwudniowego posiedzenia eksperci dokładnie analizują sytuację na rynkach finansowych oraz prognozy gospodarcze. Na tej podstawie podejmowana jest decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych.

Jednakże, jak podkreślają eksperci, nie spodziewa się, żeby dzisiejsze posiedzenie RPP przyniosło jakieś istotne zmiany w polityce pieniężnej. Oznacza to, że prawdopodobnie stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie, co nie wpłynie zbytnio na los kredytobiorców.

W ciągu 2022 roku RPP zdecydowała się na stopniowe podwyższanie stóp procentowych, aż do osiągnięcia poziomu 6,75% dla stopy referencyjnej. Mimo tego, zauważono później pewną pauzę w podejmowaniu decyzji o zacieśnianiu polityki pieniężnej. Warto podkreślić, że analitycy przewidują kontynuację takiej strategii, co oznacza, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na obecnym poziomie.

Niemniej jednak, nawet brak dalszych podwyżek nie uchroni kredytobiorców przed rosnącymi ratami kredytowymi, które będą wyższe o około 5000 zł rocznie. Wakacje kredytowe w 2023 roku mogą być jedyną ulgą dla spłacających swoje zobowiązania, jednakże jedynym sposobem na znaczne ich zmniejszenie jest obniżenie stóp procentowych.

Stopy procentowe – marzec 2023

Prognozujemy, że RPP utrzyma stopy procentowe. Dotychczasowe podwyżki znacznie ograniczyły liczbę udzielanych kredytów – stwierdził Sebastian Sajnóg z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócił uwagę, że obecnie większość analityków przewiduje, że cykl podwyżek stóp zakończył się. – Dyskusja o ewentualnych obniżkach uzależniona będzie od skali spadku inflacji – stwierdził.

  • Poziom stóp procentowych jest zbliżony do pozostałych państw regionu – w Czechach i Rumunii to 7,0 procent – dodał. Sajnóg dopowiedział, że stopy w Polsce są wyższe niż w największych bankach centralnych, „jednak różnice powoli zacierają się”.
  • W strefie euro główna stopa procentowa wynosi 3,0 procent, a prognozy wskazują na kolejne podwyżki o przynajmniej 50 pkt bazowych. W Stanach Zjednoczonych to 4,75 procent – zaznaczył. Formalnie RPP nie zakończyła cyklu podwyżek stóp procentowych – zauważył analityk. Dodał, że dalsze decyzje uzależnia ona od napływających danych oraz skutków dotychczasowego wzrostu stóp. – Członkowie RPP liczą na wyraźny spadek inflacji w najbliższych miesiącach – podkreślił.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version