Popyt na srebro osiągnął rekordowy poziom w 2022 r. i istnieją powody, by sądzić, że w ciągu następnych kilku dekad będzie nadal rosnąć. Jednym z powodów jest szybko rosnące zapotrzebowanie na srebro w sektorze zielonej energii. W rzeczywistości australijskie badania przewidują, że ogniwa słoneczne mogą wykorzystać większość światowych rezerw srebra do 2050 roku.
Ze względu na wyjątkową przewodność elektryczną srebro jest ważnym pierwiastkiem w produkcji paneli fotowoltaicznych. Służy do odprowadzania ładunków elektrycznych z ogniwa słonecznego do systemu. Każdy panel słoneczny zużywa tylko niewielką ilość srebra, ale wraz z rosnącym wykładniczo popytem na panele słoneczne każdego roku te niewielkie ilości srebra sumują się.
Według artykułu badawczego naukowców z University of New South Wales, do 2027 roku producenci paneli fotowoltaicznych prawdopodobnie będą potrzebować ponad 20% obecnej rocznej podaży srebra. rezerwy srebra.
Według danych Silver Institute, spożycie srebra dla fotowoltaiki osiągnęło rekordowy poziom 113,7 miliona uncji w 2021 roku. To dla porównania tylko 50,5 miliona uncji w 2013 roku. Ostateczne dane nie są znane za 2022 rok, ale analitycy szacują, że produkcja paneli słonecznych zużyła około 127 milionów uncji. uncji srebra w zeszłym roku.
W artykule zauważono również, że opracowywane obecnie bardziej wydajne technologie typu N wymagają jeszcze więcej srebra niż obecne ogniwa „PERC”, które stanowią ponad 80% obecnego rynku.
Niektórzy twierdzą, że popyt na srebro w produkcji energii słonecznej ostatecznie się wyrówna, ponieważ przemysł opracuje tańsze alternatywy dla białego metalu. Ale według gazety, nawet jeśli przemysł ograniczy wykorzystanie srebra, popyt będzie nadal wzrastał.
Wyniki pokazują, że obecne tempo redukcji zużycia srebra nie jest wystarczające, aby uniknąć wzrostu popytu na srebro ze strony przemysłu fotowoltaicznego oraz że przejście na technologie o wysokiej wydajności, w tym TOPCon (bardziej zaawansowana technologia ogniw krzemowych typu N, po raz pierwszy skalowana w 2019 r. ) i SHJ (silikonowe heterozłączowe ogniwa słoneczne, które są bardzo wydajne) mogą znacznie zwiększyć popyt na srebro, stwarzając ryzyko cenowe i podażowe”.
Srebro ma najniższą oporność elektryczną spośród wszystkich metali w standardowych temperaturach. Według raportu Saxo Bank z 2020 r. „Potencjalne metale zastępcze nie mogą dorównać srebru pod względem produkcji energii na panel słoneczny”.
Co więcej, ze względu na przeszkody techniczne, fotowoltaiki inne niż srebrne są zwykle mniej niezawodne i mają krótszą żywotność, co stwarza poważne problemy dla ich powszechnego komercyjnego rozwoju”.
Badanie wykazało, że recykling srebra również nie wpłynie znacząco na problemy z zaopatrzeniem.
W dłuższej perspektywie recykling starszych modułów fotowoltaicznych może stanowić znaczące źródło srebra. Potrzebne są tu jednak dalsze inwestycje i badania, a może minąć jeszcze kilka dekad, zanim ilość odpadów PV przetwarzanych każdego roku wystarczy na więcej niż marginalny wkład nowego srebra”.
Jesienią 2021 r. Australia, Francja, Indie, USA i Wielka Brytania ogłosiły rozpoczęcie inicjatywy „One Sun, One World, On-Grid”. Plan jest taki, aby połączyć sieci energii słonecznej ponad granicami. Może to zapewnić duży wzrost popytu na srebro.
Przy miliardach rządowych pieniędzy wlewanych w energię odnawialną, przemysł fotowoltaiczny jest w pewnym stopniu chroniony przed spadkami koniunktury gospodarczej. Nawet jeśli gospodarka pójdzie na południe, rządy będą nadal finansować projekty słoneczne i inne inicjatywy związane z zieloną energią. Oznacza to, że sektor zielonej energii prawdopodobnie będzie napędzał popyt na srebro w dającej się przewidzieć przyszłości.
Jeden komentarz
jakos tak jest ze jak nierzady finansuja projekty np: zbiorowe leczenie to ceny rosna wykladniczo jakos nikt tego nie widzi