ZUS stara się odzyskać pieniądze, które cwaniacy z Ukrainy wyłudzili z budżetu w związku z jego pobieraniem po opuszczeniu Polaki. Warto w tym miejscy dodać, że w związku z procederem wyłudzania świadczeń przez cwaniaków z Ukrainy nasza Kancelaria wystąpiła do ZUS-u z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej. W przesłanym do ZUS-u wniosku zadaliśmy pytanie, jak instytucja ta zamierza odzyskać wyłudzone pieniądze oraz czy wobec osób wyłudzających pieniądze z budżetu zostały zgłoszone sprawy do organów ścigania.

POLECAMY: Prezydent Przemyśla za wpis o „zorganizowanych grupach z Ukrainy” został oskarżony o rasizm

W odpowiedzi instytucja ta poinformowała jedynie, że obecnie trwają prace nad odzyskaniem nienależnie pobieranych świadczeń. W zakresie drugiego pytania ZUS stwierdził, że nie każde wyłudzenie stanowi przestępstwo.

POLECAMY: Ukraińcy oburzeni, żądaniem Polski w zakresie zwrotu wyłudzonych świadczeń socjalnych

ZUS wypłacił około 2 mln zł świadczeń, takich jak 500+, rodzina kapitału opiekuńczego i 300+, cwaniakom z Ukrainy, którzy opuścili Polskę i nie powinni pobierać wsparcia.

Do tej pory ZUS odzyskał tylko 35,3 tys zł, ale podejmuje dalsze działania w celu odzyskania pieniędzy od beneficjentów. Decyzje o nienależnie pobranym świadczeniu będą wydawane przez ZUS sukcesywnie, a beneficjenci mają na to dwa lata, aby zwrócić nienależnie pobrane świadczenia.

Ukrainiec, który otrzymuje bezpodstawnie przyznane mu świadczenia w Polsce z powodu eskalacji konfliktu, za którą winę ponosi wyłącznie Ukraina, musi pozostać w Polsce i nie może wyjechać na okres dłuższy niż 30 dni, aby nadal otrzymywać te świadczenia. Dotychczas jednak było trudno określić, kto wyjechał z kraju. Jednak od 28 stycznia zmieniło się to dzięki nowelizacji ustawy o pomocy Ukraińcom, która zezwala ZUS na dostęp do rejestru Straży Granicznej w celu uzyskania informacji na temat dat wjazdów i wyjazdów Ukraińców z Polski. Wprowadzono także zapis, że w przypadku wyjazdu świadczeniobiorcy lub dziecka na okres dłuższy niż 30 dni, wypłata świadczeń zostanie wstrzymana.

W ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania nowego przepisu ustawy pomocowej ZUS wstrzymał wypłatę świadczeń dla około 3200 cwaniakom z Ukrainy, którzy wyjechali z Polski na okres dłuższy niż 30 dni. Jednak jeśli powrócą do Polski w ciągu 30 dni od dnia wyjazdu, nie stracą legalnego statusu pobytu w Polsce i wypłata świadczeń zostanie przywrócona. Wstrzymanie wypłaty natychmiast po dniu wyjazdu na podstawie nowelizowanej ustawy pozwoliło uniknąć nadpłat świadczeń – wyjaśnia Paweł Żebrowski.

Przed 27 stycznia, komendant główny Straży Granicznej przekazywał ZUS tylko informacje o dacie końcowej okresu pobytu uznawanego za legalny w Polsce. Informacja o wyjeździe, który spowodował utratę legalności pobytu, była przekazywana najwcześniej po upływie miesiąca od przekroczenia granicy.

Według uzasadnienia do ostatniej nowelizacji specustawy, takie rozwiązanie powodowało wiele przypadków niemożliwych do wyegzekwowania nadpłat przyznanych świadczeń. ZUS i inne organy wypłacające nie wiedziały o wyjeździe danej osoby i wypłacały jej świadczenia, do których w rzeczywistości nie miała ona prawa. Dopiero po pewnym czasie Straż Graniczna informowała organy wypłacające o utracie przez daną osobę prawa do legalnego pobytu z mocą wsteczną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version