W poznańskich ściekach zanotowano największą ilość materiału genetycznego koronawirusa od września 2021 roku – donosi Urząd Miasta Poznania. W ramach porozumienia z 2021 roku, naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk i specjaliści z Grupy Aquanet przeprowadzają badania w celu wykrycia obecności wirusa SARS-CoV-2 w miejskich nieczystościach.
POLECAMY: W Gdańsku »naukowcy« chcą badać ścieki w poszykowaniu wirusa
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk i specjalistów z Grupy Aquanet wynika, że ilość materiału genetycznego koronawirusa obecna w poznańskich ściekach jest najwyższa od września 2021 roku. Obecnie, ilość kopii wirusa wykrytych w ściekach jest większa niż na początku 2022 roku, kiedy to Polska była dotknięta największą falą zachorowań – informuje poznański magistrat.
POLECAMY: Kraska ogłasza szczyt kolejnej fali celebryckiego wirusa
W ogłoszeniu podkreślono, że według danych Ministerstwa Zdrowia, w pierwszych pięciu dniach marca odnotowano 356 zakażeń SARS-CoV-2 w Poznaniu i powiecie poznańskim, co stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu z pierwszym tygodniem lutego. W lutym odnotowano łącznie 917 przypadków zakażeń. Niemniej jednak, Urząd Miasta zauważył, że oficjalne dane mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej liczby zachorowań, ze względu na fakt, że wiele osób z objawami nie poddaje się testom diagnostycznym.
Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, która została zacytowana w komunikacie, wskazała, że do marca 2022 roku poziom materiału genetycznego koronawirusa w poznańskich ściekach był porównywalny z oficjalnymi danymi Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi liczby zachorowań.
Jednak od kwietnia 2022 roku, nie wszystkie przypadki zachorowań są zgłaszane do sanepidu, a bezpłatne testy antygenowe przestały być dostępne w aptekach i punktach wymazowych. Z tego powodu, monitoring poziomu wirusa w ściekach jest uznawany za najbardziej wiarygodną metodę oceny rzeczywistej liczby zakażeń – oceniła Pietrusik-Adamska.
W 2021 roku, władze miasta Poznania, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (IChB PAN), spółka wodociągowa Aquanet S.A. oraz Aquanet Laboratorium podpisały porozumienie o współpracy, zgodnie z którym naukowcy monitorują obecność koronawirusa w poznańskich ściekach. Wyniki pomiarów są regularnie przekazywane do zespołu zajmującego się monitorowaniem zagrożeń związanych z SARS-CoV-2 na terenie Poznania.
Według informacji przekazanej przez poznański magistrat w czwartek, samorząd miasta przygotowuje obecnie nową umowę dotyczącą monitorowania poznańskich ścieków pod kątem obecności materiału genetycznego nie tylko wirusa SARS-CoV-2, ale także wirusa grypy i RSV.
Pandemiczny resort podał w środę, że od 2 do 8 marca br. przeprowadzono w całym kraju ponad 56,2 tys. testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. W tym samym okresie potwierdzono 19 051 nowych przypadków zakażenia, w tym 4869 przypadków ponownych zakażeń. W wyniku choroby COVID-19 zmarło 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 69 chorych.