Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Najnowsze Wpisy
    Peter Szijjarto

    Węgierski minister spraw zagranicznych wyjaśnił błędność antyrosyjskich sankcji

    1 kwietnia 2023
    Elon Musk

    Musk skrytykował politykę monetarną USA

    1 kwietnia 2023
    Zelenski niezadowolony

    Amerykański oficer dostrzegł ukryte znaczenie w słowach Zełenskiego

    1 kwietnia 2023
    Kategorie
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Z ostatniej chwili
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Kwarantanna graniczna
    • Prawo co dnia
    • Maski
    • Przedsiębiorca
    • Szkoła
    • Pracownik
    • Szpitale
    • Covid
    Facebook Twitter Instagram Telegram
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili
    Telefon: 579 636 527
    E-mail: kontakt@legaartis.pl
    Facebook Instagram Telegram Twitter
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świataKancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    • Strona Główna
    • Strona Kancelarii
    • Kontakt
    • Wesprzyj nas
    Kancelaria LEGA ARTIS – Blog – Najnowsze wiadomości z Polski i świata
    Home»Prawo co dnia»Wprowadzone ograniczenie kontaktu skazanego z rodziną i prawnikiem sprzeczne z prawem
    Prawo co dnia

    Wprowadzone ograniczenie kontaktu skazanego z rodziną i prawnikiem sprzeczne z prawem

    12 marca 2023Brak komentarzy5 Mins ReadBy Daniel Głogowski
    Facebook Twitter Telegram WhatsApp
    1 wiezien wiezienie kara kraty wieziennictwo sluzba wiezienna pozbawienie wolnosci skazany 524045 e1647286407905
    Udostępnij
    Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp

    Zmiany w Kodeksie Karnym Wykonawczym z ubiegłego roku wprowadziły ograniczenia w korzystaniu z telefonów przez osoby przetrzymywane w więzieniach. Teraz, osoby te mają prawo do jednej rozmowy z adwokatem i jednej rozmowy na inne potrzeby co najmniej raz w tygodniu. Większość dyrekcji więzień i aresztów traktuje ten zapis dosłownie i pozwala na tylko jedno połączenie tygodniowo.

    Jednak zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich takie ograniczenie godzi w zasadę ochrony życia rodzinnego oraz w prawo osób osadzonych do obrony. Mimo że wprowadzono minimalny standard, to faktycznie jest to ograniczenie.

    Pozbawienie wolność nie pozbawia człowieka godności i prawa do kontaktu z rodziną i prawnikiem

    Nowelizacja Kodeksu Karnego Wykonawczego wprowadziła minimalną częstotliwość, z jaką osoby uwięzione mogą korzystać z telefonów. Przepisy te określają, że osoby pozbawione wolności mają prawo do co najmniej jednej rozmowy z adwokatem i jednej rozmowy z innym rozmówcą co najmniej raz w tygodniu. Celem wprowadzenia minimalnego standardu było zagwarantowanie podstawowych praw więźniów w zakresie kontaktów telefonicznych, co wcześniej nie było uregulowane w ogóle. Przepisy te nie wykluczają również częstszych rozmów, o ile dyrektor zakładu karnego nie wprowadzi dodatkowych ograniczeń.

    Praktyka okazała się odmienna od intencji ustawodawcy. Większość dyrektorów jednostek penitencjarnych potraktowała nowy przepis zawężająco i w wewnętrznych regulaminach przyznali więźniom prawo do telefonowania tylko w minimalnym zakresie, czyli do jednej rozmowy z adwokatem i jednej z innym rozmówcą co najmniej raz w tygodniu. Przed wprowadzeniem nowelizacji więźniowie często mieli możliwość częstszego korzystania z telefonów. Rzecznik Praw Obywatelskich wyrażał wcześniej swoje obawy, że takie rozwiązanie może prowadzić do naruszania praw osób przetrzymywanych i godzić w zasadę ochrony życia rodzinnego oraz w prawo do obrony.

    Przepisy godzą w prawa więźnia i jego rodziny

    W dwóch pismach do dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego, RPO zwraca uwagę na problemy osób pozbawionych wolności z korzystaniem z telefonów, które utrudniają im utrzymywanie regularnego kontaktu z rodziną i naruszają konstytucyjne i międzynarodowe standardy gwarantujące ochronę życia rodzinnego. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że sytuacja ta nie godzi jedynie w prawa osoby przebywającej w więzieniu, ale także ich bliskich, zwłaszcza w prawo dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców, które jest wyrażone w art. 9 Konwencji o prawach dziecka.

    Marcin Wiącek podkreśla, że ograniczenia w kontaktach z dziećmi, jakie spotkały osoby pozbawione wolności, są bardzo dotkliwe, co wynika z licznych skarg kierowanych do Biura RPO. Rzecznik przypomina hasło „Nie moja wina, ale moja kara”, odnoszące się do sytuacji dzieci rodziców pozbawionych wolności, które są największymi poszkodowanymi w tej sytuacji. Ponadto RPO wskazuje, że ograniczenie kontaktów z bliskimi jest sprzeczne z celami resocjalizacyjnymi wykonywania kary, określonymi w k.k.w. oraz międzynarodowych dokumentach, takich jak Europejskie Reguły Więzienne i Reguły Mandeli.

    Jak załatwić sprawę w urzędzie?

    Marcin Wiącek podkreśla, że ograniczenia w kontaktach z dziećmi, jakie spotkały osoby pozbawione wolności, są najbardziej dotkliwe, co wynika z licznych skarg kierowanych do Biura RPO. Rzecznik przypomina hasło „Nie moja wina, ale moja kara”, odnoszące się do sytuacji dzieci rodziców pozbawionych wolności, które są największymi poszkodowanymi w tej sytuacji. Ponadto RPO wskazuje, że ograniczenie kontaktów z bliskimi jest sprzeczne z celami resocjalizacyjnymi wykonywania kary, określonymi w k.k.w. oraz międzynarodowych dokumentach, takich jak Europejskie Reguły Więzienne i Reguły Mandeli.

    Marcin Wiącek wskazuje na fakt, że ograniczenia w kontakcie więźniów ze światem zewnętrznym stanowią przeszkodę w przekazywaniu informacji o przypadkach niewłaściwego traktowania więźniów, co jest równie istotnym problemem.

    Utrudniony kontakt z adwokatem to ograniczenie prawa do obrony

    Rzecznik podkreśla, że po zmianach w k.k.w. ograniczone telefony dla więźniów wpłynęły nie tylko na mniej rozmów z bliskimi, ale także znacząco ograniczyły możliwość kontaktu z adwokatami reprezentującymi ich w postępowaniach sądowych. Choć przepisy zakładają przynajmniej jedno połączenie w tygodniu, w praktyce często to prawo jest ograniczone do minimum ustawowego.

    Profesor Marcin Wiącek podkreśla, że taka sytuacja poważnie narusza konstytucyjne prawo oskarżonego do obrony. Ograniczenie kontaktu telefonicznego z obrońcą do jednej rozmowy w tygodniu nie gwarantuje należytej obrony i reprezentowania interesów osób osadzonych w toczących się postępowaniach karnych, cywilnych, administracyjnych czy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

    PrawoCodnia 1

    Przypominamy, że jednym z najbardziej podstawowych praw skazanego jest prawo do utrzymywania więzi z rodziną i innymi osobami bliskimi mówi o tym, chociażby art. 102 pkt 2, a także art. 105 § 1 Kodeksu karnego wykonawczego. Więźniowie mogą realizować swoje prawo do kontaktu z rodziną oraz obrońcą poprzez możliwość widzenia, korespondencję, rozmowy telefoniczne, paczki i przekazy pieniężne, a w uzasadnionych wypadkach, za zgodą dyrektora zakładu karnego, również przez inne środki łączności oraz ułatwiać utrzymywanie kontaktów z podmiotami, o których mowa w art. 38 podmioty współdziałające w wykonywaniu orzeczeń sądowych § 1.

    W myśl art. 42 ust 2 Konstytucji RP Zakład kary jest zobowiązany do zapewnienia skazanemu nieskrępowanego kontaktu z obrońcą, nielimitowanego czasowo i niepodlegającego ograniczeniu częstotliwości. Konstytucyjne prawo do obrony może podlegać ograniczeniom, jednak te ograniczenia mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób, nie mogą też naruszać istoty wolności i praw (art. 31 ust. 3 Konstytucji RP).

    Obecna regulacja prawa w całości pogwałca prawa skazanych i tymczasowo aresztowanych.

    Zasadnym stanie się zatem podniesienie, że każdej osobie poszkodowanej tymi ograniczeniami przysługuje roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego na podstawie z art. 415 k.c. i zasadą z niego wynikającą „ex delicto” – zasada winy – wyrządzający drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

    Czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

    Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

    Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

    ☎️ 579-636-527

    📧 kontakt@legaartis.pl

    Lega artis aplikacja

    adwokat adwokat warszawa aresz śledczy kkw lega artis legaartis prawnik prawnik warszawa zakład karny
    Share. Facebook Twitter Email Telegram WhatsApp
    Daniel Głogowski
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram

    Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

    Ostatnio DODANE

    Zelenski niezadowolony

    Amerykański oficer dostrzegł ukryte znaczenie w słowach Zełenskiego

    1 kwietnia 20230
    Zelenski nowe kk

    Brytyjczycy zaczęli mówić o upadku Ukrainy po słowach Zełenskiego o Artemiwsku

    31 marca 20230
    Igrzyka olipijskie

    Bach określił termin, w którym MKOl ma podjąć decyzję o udziale Rosji w igrzyskach olimpijskich

    31 marca 20230
    olimpiada 2024

    MKOl przerwał przemówienie biathlonistki, która sprzeciwiała się udziałowi Rosji w igrzyskach olimpijskich

    31 marca 20230

    Napisz Komentarz Cancel Reply

    Ostatnie Wpisy
    Peter Szijjarto

    Węgierski minister spraw zagranicznych wyjaśnił błędność antyrosyjskich sankcji

    1 kwietnia 2023
    Elon Musk

    Musk skrytykował politykę monetarną USA

    1 kwietnia 2023
    Macron mm

    We Francji hashtag „MacronOrdure” zajął pierwsze miejsce w trendach

    31 marca 2023
    Kijow

    „Sytuacja jest bardzo niebezpieczna” W Kijowie podniesiono alarm w związku z błędem Zełenskiego

    31 marca 2023
    Reklama
    Najnowsze komentarze
    • Zbyszek - 8000 plus dla małżeństw z długim stażem zamiast 500 plus! Złożono wniosek do Senatu
    • Lukasz - Epidemia norowirusa w natarciu. USA i UK odnotowują największy wysyp zakażeń od 10 lat
    • Agn - Kontrole domów i mieszkań w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą właśnie to…
    • Anty NWO - Kontrole domów i mieszkań w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą właśnie to…
    • Celina - Kontrole domów i mieszkań w całej Polsce. Urzędnicy sprawdzą właśnie to…

    Kancelaria LEGA ARTIS świadczy profesjonalne usługi na rzecz Klientów indywidualnych jak również przedsiębiorców.

    Facebook Twitter Instagram Telegram
    GODZINY OTWARCIA
    • PONIEDZIAŁEK 10-17
    • WTOREK 10-17
    • ŚRODA 10-17
    • CZWARTEK 10-17
    • PIĄTEK 10-15
    • SOBOTY INDYWIDUALNIE USTALONE KONSULTACJE
    ADRES
    • 01-756 WARSZAWA
    • UL. PRZASNYSKA 6A LOK 336A
    • 579 636 527
    • 22-266-86-18
    • KONTAKT@LEGAARTIS.PL
    PRZYDATNE LINKI
    • Strona główna
    • Strona Kancelarii
    • Polityka prywatności
    • Regulamin Strony
    • O Nas
    • Kontakt
    Site Powered By Kancelaria Lega Artis - Warszawa ul. PRZASNYSKA 6A LOK 336A © 2023
    • Aktualności z kraju
    • Wiadomości ze świata
    • Ukraina
    • Motoryzacja
    • Prawo co dnia
    • Z ostatniej chwili

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.