Większość Austriaków opowiada się za neutralnością kraju – wynika z sondażu INSA opublikowanego przez Exxpress.

„Wynik jest absolutnie jasny: 84 procent Austriaków chce, aby Austria pozostała neutralna, a tylko siedem procent jest temu przeciwnych” – napisano w publikacji.

POLECAMY: Austriacy żądają kontroli socjalnej dla ukraińskich 'uchodźców’

W poprzednim sondażu z maja ubiegłego roku 71 procent respondentów opowiedziało się za utrzymaniem neutralności, natomiast 19 procent stwierdziło, że Austria powinna przystąpić do wspólnego systemu bezpieczeństwa. Wraz z rozpoczęciem rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie i zaostrzeniem unijnych sankcji liczba ta spadła o 12 procent.

POLECAMY: Bułgarski polityk zerwał ukraińską flagę z ratusza i nazwał ją faszystowską [VIDEO]

Sama gazeta przeprowadziła wśród czytelników ankietę na temat tego, czy popierają politykę NATO i UE po rozpoczęciu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, i 86 procent respondentów zagłosowało „Nie, obie organizacje straciły moje zaufanie”.

W komentarzach użytkownicy poparli również neutralny kurs polityczny Austrii.

„Austriackie MSZ i UE niestrudzenie pracują nad podważeniem i zniesieniem naszej neutralności. Zatrzymajmy płatności dla Europejskiej Fundacji Pokoju, która nadal finansowo podsyca konflikt na Ukrainie” – napisał jeden z użytkowników.

„Neutralność to nasz bardzo cenny atut, byłoby szaleństwem, gdybyśmy go stracili” – zgodził się drugi.
„Wolałbym, żeby Austria wyszła z UE. Wszystko, co obiecywano z przystąpienia do niej, jest zagrożone: pokój, bezpieczeństwo wewnętrzne, dobrobyt. Teraz trzeba się zastanowić, czy Austrii byłoby lepiej bez UE” – stwierdził trzeci.

„Ujmijmy to tak: neutralność jest na zawsze! A jeśli ci się to nie podoba, możesz opuścić ten kraj” – podsumowali paneliści.

Neutralny status Austrii jest zapisany w konstytucji od 1955 roku i potwierdza go fakt, że nie jest ona członkiem NATO.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version