Postępowanie restrukturyzacyjne służy przede wszystkim oddłużeniu firmy i uniknięciu jej upadłości. Może ono zostać przeprowadzone poprzez zastosowanie jednej z czterech procedur. Od ich właściwego wyboru w dużej mierze zależy powodzenie restrukturyzacji.

POLECAMY: Jak przebiega postępowanie restrukturyzacyjne?

Trwający kryzys gospodarczy powoduje, że widmo bankructwa zagląda do coraz większej liczby przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na uniknięcie upadłości jest wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego. Czym charakteryzuje się taka procedura? Odpowiedź na to pytanie powinien poznać przede wszystkim każdy prowadzący własną działalność gospodarczą.

Cztery możliwości postępowania

Celem każdego postępowania restrukturyzacyjnego – zgodnie z art. 3 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego – jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. W przypadku postępowania sanacyjnego do tego podstawowego celu dochodzi jeszcze jeden: przeprowadzenie działań sanacyjnych, zmierzających do kompleksowego rozwiązania problemów, z którymi boryka się dłużnik.

Procedurę restrukturyzacyjną można przeprowadzić w ramach jednego z czterech postępowań:

  • postępowania o zatwierdzenie układu;
  • przyspieszonego postępowania układowego;
  • postępowania układowego;
  • postępowania sanacyjnego.

Jedynie sanacja może zostać wszczęta bez względu na dodatkowe okoliczności. Wystarczy tu zaistnienie podstawowego warunku każdej restrukturyzacji: dłużnik posiadający zdolność restrukturyzacyjną (przede wszystkim przedsiębiorca) znalazł się w stanie niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością. W przypadku pozostałych procedur liczy się jeszcze stosunek wierzytelności spornych do niespornych.

Z postępowania o zatwierdzenie układu oraz z przyspieszonego postępowania układowego można skorzystać wówczas, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15 proc. sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Natomiast postępowanie układowe może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem przekracza 15 proc. sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.

Jak wybrać najlepszą ścieżkę oddłużenia?

Pomiędzy poszczególnymi postępowaniami sanacyjnymi zachodzą spore różnice – zarówno w przebiegu, jak i w skutkach ich otwarcia, zwłaszcza dla możliwości samodzielnego sprawowania przez dłużnika zarządu swoim majątkiem. Mniej sformalizowane, a przez to najprostsze, jest postępowanie o zatwierdzenie układu, określane niekiedy mianem „uproszczonej restrukturyzacji”. W jego ramach dłużnik samodzielnie zbiera głosy wierzycieli w celu zawarcia układu. Postępowanie to nie jest formalnie otwierane przez sąd, którego zadaniem jest dopiero rozpoznanie wniosku o zatwierdzenie układu. Restrukturyzacja w tym trybie powinna się zakończyć w ciągu czterech miesięcy.

Pozostałe postępowania restrukturyzacyjne otwiera sąd. Oznacza to, że najpierw trzeba złożyć wniosek o otwarcie restrukturyzacji. Dopiero jego pozytywne rozpatrzenie pozwala na przeprowadzenie właściwego postępowania i złożenia wniosku – również do sądu – o zatwierdzenie układu.

Ponadto, w przyspieszonym postępowaniu układowym dłużnik może zawrzeć układ z wierzycielami dopiero po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Podobny wymóg pojawia się w postępowaniu układowym i sanacyjnym, z tym że w tych rodzajach restrukturyzacji nie można skorzystać z uproszczonego trybu sporządzenia i zatwierdzenia spisu wierzytelności.

Różnice w przebiegu i skutkach poszczególnych postępowań restrukturyzacyjnych należy wziąć pod uwagę przy wyborze ich rodzaju. Zawsze wybrana procedura musi najlepiej odpowiadać sytuacji dłużnika. Im jest ona bardziej skomplikowana, tym – przeważnie – bardziej rozbudowana restrukturyzacja będzie konieczna. Choć w praktyce przeważnie dłużnicy rozważają przede wszystkim postępowanie o zatwierdzenie układu, jako najprostsze oraz postępowanie sanacyjne, pozwalające na całościowe rozwiązanie problemów firmy. 

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version