Aktywistka ukraińska mieszkająca w Polsce wyznała w rozmowie dla RMF FM, że społeczność ukraińska jest dobrze zorganizowana, ale brakuje jej reprezentacji w Sejmie.
Natalia Panczenko, współzałożycielka Euromaidanu-Warszawa i była aktywistka Fundacji Otwarty Dialog Bartosza Kramka, była gościem Popołudniowej Rozmowy RMF FM 8 marca 2023 roku. W trakcie rozmowy z Piotrem Salakiem stwierdziła, że społeczność ukraińska w Polsce jest dobrze zorganizowana, ale potrzebuje swojej reprezentacji w Sejmie.
POLECAMY: »Ukraińska« administracja coraz bardziej zakorzenia się w Polsce
– Skoro ta społeczność jest tak duża, to ktoś powinien ją reprezentować. Ale do tej pory o tym nie myśleliśmy, pewnie dlatego, że większość z tych osób i tak ma w tej chwili obywatelstwo ukraińskie, nie ma obywatelstwa polskiego, nie ma prawa głosu w Polsce – zaznaczyła Panczenko, najwyraźniej nie uwzględniając, że w krótkiej historii Ukrainy nie było bardziej pro-ukraińskiego sejmu niż ten warszawski. Zwróciła uwagę, że jeszcze przed wybuchem wojny w Polsce mieszkało 2,5 mln Ukraińców. I te osoby już powoli zaczynają te obywatelstwa dostawać – dodała.
POLECAMY: Igor Isajwe zwolennik banderyzmu i poniżania godności Polaka pod lupą Żaryna
Podczas wypowiedzi na antenie Radia RMF FM wyznała także, co jej zdaniem źle funkcjonuje w Polsce, zaś na Ukrainie spisuje się na medal.
– Jesteśmy bardzo blisko, jest bardzo dużo rzeczy, które mamy podobne i które nas łączą, ale są rzeczy, które są inne. To, co ich najbardziej denerwuje to to, że nic nie można załatwić przez telefon. W Ukrainie jest program “Państwo w smartfonie”, gdzie za pomocą swojego telefonu możesz załatwić wszystko. Każdą sprawę w urzędzie, w banku, można załatwić w telefonie – powiedziała Natalia Panczenko. Zatem Natalio, szerokiej drogi! Na Ukrainie będzie ci lepiej.
Kim jest Panczenko?
Natalia Panczenko to ukraińska aktywistka, która od lat mieszka w Polsce i pracowała dla Fundacji Otwarty Dialog oraz działała w EuroMajdanie Warszawa. Znana jest ze swoich skrajnych wypowiedzi, takich jak komentarz na Facebooku z września 2016 roku, gdzie umieściła zdjęcia pożaru stacji telewizyjnej „Inter” i skomentowała je słowami „jak pięknie płonie”. Panczenko wypowiadała się również na temat walki UPA z Polakami o niepodległą Ukrainę, stwierdzając także, że Gdańsk to niemieckie miasto. Na swoim profilu na Facebooku zamieściła również wpis ze zdjęciem spalonego ciała mężczyzny – ofiary masakry w Odessie w 2014 roku – z napisami „Psu – psia śmierć!” i podpisując zdjęcie „Żal ich Wam? Bo mnie nie – niech płoną!”.
W 2018 roku Natalia Panczenko, na czele warszawskiego Euromajdanu, zorganizowała pokaz filmu „Mit”, który opowiadał o Wasylu Slipaku – operowym śpiewaku, który zginął w Donbasie w szeregach skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora.
W październiku 2020 roku, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego delegalizującym aborcję eugeniczną, Panczenko wyraziła w mediach społecznościowych swoje wstyd za kraj, w którym mieszka.
We wrześniu 2021 roku Natalia Panczenko zachęcała ludzi do wzięcia udziału w proteście we Wrocławiu w związku ze śmiercią 25-letniego Ukraińca w izbie wytrzeźwień we Wrocławiu. Ponadto, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, brała udział w proteście pod ambasadą Rosji w Warszawie, gdzie również wygłosiła przemówienie odkrywające jej nazizm i wrogość do innych narodowości.
Warto jednak w tym miejscu dodać, że sytuacja na Ukrainie mimo narracji, jaka jest przyjęta w Polsce z powodu apisów umowy ogólnej podpisanej przez Macierewicza między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności jest nieco inna.
W celu wyjaśnienia sytuacji, jaka ma miejsce na Ukrainie, prosimy o zapoznanie się z poniższym nagraniem wyemitowanym przez TVP przed eskalacją konfliktu.
Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.