Rząd Słowacji podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie 13 samolotów MiG-29, w celu wesprzeć Ukrainę w jej konflikcie z Rosją. Premier Eduard Heger ogłosił tę decyzję, zapowiadając, że Słowacja chce wesprzeć Ukrainę w trudnych chwilach. Decyzja Słowacji jest częścią szerszego wysiłku Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, aby wesprzeć Ukrainę w jej konflikcie z Rosją.

Wczoraj prezydent Polski, Andrzej Duda, ogłosił, że Polska również przekaże Ukrainie 4 samoloty. Oba kraje, Polska i Słowacja, sąsiadują z Ukrainą i są silnie zaangażowane w walkę z rosyjską agresją. Przekazanie samolotów MiG-29 jest ważnym wsparciem dla Ukrainy, która prowadzi walkę w obronie swojego terytorium i suwerenności.

Premier Słowacji Eduard Heger poinformował, że kraj ten przekaże Ukrainie 13 myśliwców MiG-29, stając się drugim państwem, które zdecydowało się na taki krok. Jednak większość z tych samolotów, które zostały wycofane z użytku w sierpniu ubiegłego roku, nie jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym, aby mogły być wykorzystane na froncie. Wcześniej minister obrony Słowacji zadeklarował, że może przekazać 10 samolotów Ukrainie.

Z kolei prezydent Polski Andrzej Duda oświadczył, że jego kraj przekaże Ukrainie 4 myśliwce, a pozostałe są w trakcie serwisowania i przygotowywania i będą przekazywane w przyszłości.

O tym, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie migi, prezydent Duda mówił w ubiegłym tygodniu w amerykańskiej telewizji CNN. Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć – powiedział prezydent. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał dzień później, że „nie będzie to duża liczba”, a Polska jest w tym przypadku gotowa działać w ramach szerszej międzynarodowej koalicji.

Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podziękowała prezydentowi Polski za decyzję.

„Wierzymy i oczekujemy, że za tym zdecydowanym uczynkiem i przykładem realnego wniosku w obronę ukraińskiego nieba pójdą inne państwa, które dysponują takimi samolotami. Dziękujemy panie prezydencie! Dziękujemy bracia i siostry Polacy!” – oświadczyła zastępczyni przewodniczącego parlamentu Ukrainy.

Gen. Rajchel: Nie jest to tak, że piloci ukraińscy wsiądą dziś do tego miga, a jutro polecą

Generał pilot Jan Rajchel wypowiedział się w radiu RMF24 na temat przekazania przez Polskę i Słowację Ukrainie samolotów MiG-29. Według niego ten konkretny typ samolotu sprawuje się całkiem nieźle w konflikcie na Ukrainie i Ukraińcy potrafią go skutecznie wykorzystać. Rajchel podkreślił, że dyskusje o przestarzałości MiG-29, jako samolotu nienadającego się do walki na współczesnym polu bitwy, nie znalazły potwierdzenia w praktyce.

Generał Rajchel zaznaczył również, że polskie MiG-29 zostały przystosowane do standardów NATO, a niektóre z nich zostały odpowiednio wyposażone w urządzenia różniące się od tych wykorzystywanych przez Ukraińców. Mimo to przekazanie samolotów wymaga pewnego szkolenia, więc nie jest to takie proste, jak sugerują niektórzy politycy. Rajchel wyjaśnił, że piloci ukraińscy muszą przejść odpowiednie przygotowanie, zanim zaczną operować na tych maszynach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version