Podczas debaty z cyklu „Healthcare Policy Summit” o temacie „Choroby zakaźne – diagnostyka, profilaktyka i leczenie”, eksperci i decydenci, w tym Waldemar Kraska – wiceszef MZ, prof. Andrzej Horban, dr Paweł Grzesiowski i prof. Robert Flisiak, zastanawiali się, jak wyeliminować słabości polskiego systemu ochrony zdrowia, które zostały ujawnione przez pandemię COVID-19.

Przy okrągłym stole, „eksperci pandemii” oraz przedstawiciele instytucji publicznych omawiali tematy skutecznej i szybkiej diagnostyki oraz opieki nad pacjentem, zgodnie z zasadą „test to treat” – czyli szybkiego dostępu do leczenia po zdiagnozowaniu zakażenia. Wskazano również, że za dwa miesiące rozpocznie się program szczepień przeciwko HPV. Warto zauważyć, że niezbędna jest szeroka edukacja oraz zmiana świadomości w obszarze chorób zakaźnych.

POLECAMY: Wyciekły kolejne dowody na to, że akcja PANDEMIA była zaplanowana

Podczas debaty zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, „eksperci” dyskutowali na temat sposobów poprawy systemu opieki zdrowotnej, aby lepiej leczyć pacjentów w przypadku kolejnych „stanów pandemicznych”. Wśród obszarów, które wymagają uwagi, znalazły się kardiologia i onkologia, które cierpią na długi zdrowotny.

– W skutecznej walce z pandemią, która przecież nadal trwa, bardzo ważna jest szeroka diagnostyka. Dlatego zdecydowaliśmy, aby testy chorób oddechowych były ogólnodostępne w POZ oraz refundowane. Testy sprawdzają się, gdyż są coraz dokładniejsze – powiedział Waldemar Kraska, sekretarz stanu w pandemicznym resorcie. Dodał też, że należy przesunąć leczenie pacjenta z poradni specjalistycznej do POZ.

– Nie w każdym przypadku pacjent musi być wysyłany do poradni. Na takie działanie, tj. możliwość wykonania dodatkowych badań diagnostycznych w POZ, przeznaczyliśmy dodatkowe środki – kontynuował Kraska.

Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w pandemicznym resorcie, wskazał na potrzebę dokładnej analizy wydatków w sektorze zdrowia. Zauważył, że w tym roku wydatki na COVID-19 w Polsce były porównywalne z Niemcami, jednakże było to tańsze rozwiązanie. Miłkowski dodał, że budżet dla jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej w zakresie testowania jest wystarczający, ale w przypadku potrzeby rozszerzenia badań, zostanie podwyższony.

Podczas debaty prelegenci podkreślali, że kluczowym elementem w ograniczaniu rozprzestrzeniania chorób zakaźnych są badania przesiewowe. W związku z tym, programy skriningowe powinny otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe. Minister Maciej Miłkowski zaznaczył, że mimo podjęcia decyzji kierunkowej w sprawie wykonywania testów na HIV w POZ, to rozwiązanie jeszcze nie zostało wprowadzone w życie.

Horban o lekach i profilaktyce

Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, podkreślił, że niski poziom wiedzy społeczeństwa o zagrożeniach pandemicznych jest poważnym problemem. W jego opinii, kluczowe są działania profilaktyczne, komunikacja i edukacja. Konieczne jest budowanie świadomości na temat rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, ale także przypominanie o istnieniu skutecznych leków antywirusowych. „Profesor” zauważył również, że w ostatnich miesiącach udał nam się zrobić postęp w dziedzinie leków antywirusowych.

Uczestnicy debaty dyskutowali o skutkach tzw. pandemii – zarówno ekonomicznych, społecznych, jak i zdrowotnych – których Polacy wciąż doświadczają.

„Coraz bardziej zaczynamy dostrzegać zagrożenie, jakie stanowią także inne choroby zakaźne, takie jak wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), wirus grypy, HPV czy HIV” – mówił prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i były szef GIS.

Uchodźcyz Ukrainy

Warto zauważyć, że kryzys migracyjny, szczególnie napływ obywateli z Ukrainy, odgrywa ważną rolę w szerzeniu się chorób zakaźnych. Dane epidemiologiczne wykazują, że choroby takie jak gruźlica, HIV/AIDS czy wirusowe zapalenie wątroby typu C występują na Ukrainie znacznie częściej niż w krajach UE. Dlatego też, przeprowadzanie badań przesiewowych oraz szybka diagnostyka chorób zakaźnych jest kluczowa w walce z rozprzestrzenianiem się infekcji.

W trakcie debaty poruszono temat zakażeń i diagnostyki HIV. Dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, podkreśliła, że systematycznie rozwijana sieć punktów konsultacyjno-diagnostycznych, finansowana przez Ministerstwo Zdrowia od lat 90., stanowi modelowy przykład współpracy pomiędzy rządem a organizacjami pozarządowymi. W punktach tych, specjaliści bezpłatnie i anonimowo bez skierowania mogą wykonać testy w kierunku HIV.

– Obecnie na rynku jest dostępna cała gama wyrobów medycznych do samodzielnego testowania się w kierunku HIV – powiedział dr Paweł Grzesiowski, „ekspert” Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 oraz dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie, który posiada wyłącznie specjalizację II stopnia z zakresu pediatrii jednak przez media głównego nurtu, był przedstawiany jako immunolog– Następuje zmiana podejścia, że to pacjent samodzielnie może się zbadać, ale wyniki wykonanego testu powinny być dostępne w systemie. Bez badania potwierdzającego rozpoznanie, nie da się skutecznie leczyć – dodał pediatra II stopnia.

 Pamiętajmy, że pewne choroby zakaźne, na przykład odra czy polio, mogą wrócić i powinniśmy sobie z tego zdawać sprawę – zaznaczył prof. Krzysztof Tomasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. – Warto pamiętać, że powikłania chorób zakaźnych generują ogromne koszty. Dlatego tak istotna jest edukacja, zwłaszcza w kwestiach obowiązkowych szczepień – podkreślił, przypominając, iż takie szczepienia ma wykonane 90 proc. Polaków.

Jeszcze niejedna pandemia

Podczas dyskusji wszyscy mówcy uzgodnili, że świat wciąż może zmierzyć się z kolejnymi pandemiami i ważne jest, abyśmy wyciągnęli wnioski z doświadczeń ostatnich trzech lat i odpowiednio się do nich przygotowali. Zgodnie z opinią ekspertów, kluczowym elementem jest skuteczna diagnostyka oraz odpowiednia prewencja, szybkie włączanie leczenia oraz opieka nad pacjentami.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version