W ciągu ostatniego roku, kierowcy w Polsce doświadczyli gwałtownych wahań cen paliw. Od poniedziałku czekają nas kolejne znaczne zmiany w cenach paliw na stacjach, co oznacza, że tankowanie samochodu w cenach z poprzedniego tygodnia nie będzie już możliwe. Analitycy z Biura Maklerskiego Reflex wyjaśnili, jak duże będą to zmiany oraz przyczyny takiego stanu rzeczy.
Oprócz benzyny, tankujemy taniej niż rok temu
Z badania przeprowadzonego wynika, że w ciągu minionego tygodnia średnie ceny benzyny pozostały na tym samym poziomie. Cena benzyny 95-oktanowej oraz najdroższej 98-oktanowej utrzymała się na poziomie 6,71 zł/l i 7,35 zł/l odpowiednio, co jest takie samo jak w poprzednim tygodniu. Jednocześnie, cena oleju napędowego zmniejszyła się o 10 groszy na litrze, a obecnie wynosi średnio 7,01 zł/l. Średnia cena autogazu także nieznacznie spadła o 2 grosze na litrze, i wynosi teraz 3,16 zł/l.
Analitycy z Biura Maklerskiego Reflex zauważają, że w tym tygodniu średnie ceny oleju napędowego na stacjach zbliżyły się do 7 zł/l, co oznacza, że diesel jest teraz tańszy o 42 gr/l w porównaniu z ubiegłym rokiem. Cena benzyny bezołowiowej Pb95 utrzymuje się na stabilnym poziomie około 6,70 zł/l, jednak jest ona droższa o 4 gr/l niż przed rokiem. Największe zmiany cenowe dotyczą autogazu, którego cena spadła z 3,80 zł/l do obecnego poziomu 3,16 zł/l, czyli o blisko 17 proc. w ujęciu rok do roku.
Paliwo będzie tańsze tylko na chwilę?
„Mijający tydzień charakteryzował się wysoką dynamiką zmian cen zarówno na rynku ropy jak i na krajowym rynku hurtowym” – oceniają analitycy BM Reflex. „Po środowych zawirowaniach na rynku ropy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w kraju. Jednak piątkowe wzrosty cen na rynku ARA ponownie podniosą ceny zakupu krajowych rafineriach” – podkreślają.
- Darmowe autostrady możliwe już od czerwca. Polacy pojadą za darmo na wakacjeW piątek Sejm przyjął ustawę, która znosi opłaty za odcinki autostrad zarządzane przez państwo oraz wprowadza zakaz wyprzedzania
- Płacisz w taki sposób kartą? Popełniasz spory błąd – Pilnie sprawdź dlaczegoPłatność kartą to obecnie jedna z najpopularniejszych form płatności. Daje ona nam wiele korzyści, takich jak łatwość i
- Pilne dla klientów pięciu banków. Najgorsze są wieści dla klientów Banku INGW nadchodzący weekend oraz na początku przyszłego tygodnia pięć banków przeprowadzi prace serwisowe, które mogą być uciążliwe dla
„Niezależnie od skali prognozowanych podwyżek w hurcie, utrzymuje się szansa na dalszy spadek cen oleju napędowego do poziomu średniego poniżej 7 zł/l” – uważają Urszula Cieślak i Rafał Zywert. „Obniżki możemy odnotować także w przypadku benzyny. Ewentualna skala spadku cen benzyny i oleju napędowego w detalu to 5-15 groszy na litrze” – prognozują.
Ropa już dawno nie była tak tania
„Fala wyprzedaży zapoczątkowana bankructwem amerykańskich banków nie ominęła rynku ropy naftowej” – przyznają eksperci BM Reflex. „Spadki cen majowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 72 dolarów za baryłkę. Sa to najniższe poziomy od grudnia 2021 r. Ceny rosyjskiej ropy Urals FOB Rotterdam spadły ponownie do 40 USD/bbl a ESPO do 62 USD/bbl. W skali tygodnia ropa Brent potaniała o około 8 USD/bbl. W okresie 10-16 marca ceny benzyny i diesla na rynku ARA spadły odpowiednio 58 USD/t oraz 50 USD/t” – informują.
„OPEC pozostawił na niezmienionym poziomie 2,3 mln baryłek dziennie prognozy tempa wzrostu światowej konsumpcji ropy naftowej w tym roku” – donoszą Cieślak i Zywert. „Średnioroczny poziom konsumpcji szacowany jest na 101,9 mln bbl/d. Zrewidowane zostały w górę z 0,59 do 0,71 mln bbl/d prognozy tempa wzrostu konsumpcji w Chinach. Międzynarodowa Agencja Energii oczekuje wzrostu światowej konsumpcji paliw w tym roku. Dokładnie o 2 mln bbl/d do rekordowego poziomu 102 mln bbl/d” – podają.
Co się dzieje z rosyjską ropą?
Analitycy Biura Maklerskiego informują, że według danych IEA, produkcja rosyjskiej ropy naftowej w lutym spadła do poziomu 9,9 mln baryłek na dzień, co oznacza 0,57 mln baryłek na dzień poniżej ustalonego limitu w ramach porozumienia OPEC+. Ponad 70% rosyjskiego eksportu ropy naftowej trafiło w lutym do Chin i Indii, a eksport produktów gotowych do krajów UE i G7 zmniejszył się o 2 mln baryłek na dzień w porównaniu z okresem sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. W pierwszych miesiącach 2022 roku całkowity rosyjski eksport produktów naftowych wyniósł 2,8 mln baryłek na dzień.