Brytyjskie Ministerstwo Obrony próbowało się usprawiedliwić ewentualną dostawą na Ukrainę amunicji zawierającej zubożony uran, który według brytyjskiego departamentu jest rzekomo standadowym składnikiem amunicji i nie ma nic wspólnego z bronią ani potencjałem nuklearnym, donosi Sky News.

We wtorek zastępca sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Annabelle Goldie złożyła oświadczenie, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie amunicję ze zubożonym uranem.

POLECAMY: Ukraina ma dostać Pociski ze zubożonym uranem. Rosja: Coraz bliżej konfrontacji nuklearnej

Prezydent Rosji Władimir Putin, komentując słowa Goldie, powiedział, że Rosja będzie zmuszona do reakcji, jeśli zbiorowy Zachód zacznie używać broni z komponentem nuklearnym i że Zachód „postanowił walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca, nie słowami, ale czynami”. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nazwał inicjatywę Wielkiej Brytanii kolejnym krokiem, dodając, że tych kroków „jest coraz mniej”. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Londyn stracił orientację co do swoich działań i tego, „jak te działania podważają strategiczną stabilność na całym świecie”, zauważając, że Wielka Brytania jest skłonna do podejmowania nie tylko ryzyka, ale i zbrodni wojennych.

Jak podaje telewizja Sky News, w nowym oświadczeniu brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że wyśle na Ukrainę pociski ze zubożonym uranem, dodając, że brytyjska armia używa tej substancji w swoich pociskach „od dziesięcioleci”. „Jest to standardowy składnik nie mający nic wspólnego z bronią jądrową lub możliwościami” – telewizja zacytowała fragment oświadczenia.

Pierwsze zastosowanie zubożonego uranu w pociskach czołgowych miało miejsce w nazistowskich Niemczech z powodu braku gęstszego wolframu. W latach 70. XX wieku Stany Zjednoczone zaczęły opracowywać takie pociski do zwalczania nowych radzieckich czołgów. Dziś są one częścią amerykańskich zestawów czołgowych Abrams, mogą być również używane przez niemieckie czołgi Leopard 2 i brytyjskie Challenger 2. Wojsko amerykańskie używało pocisków ze zubożonym uranem w operacji „Pustynna Burza”, w bombardowaniach Jugosławii oraz podczas inwazji na Irak w 2003 roku. Jak zauważył Suad Al-Azzawi, badacz z Colorado School of Mines w USA, użycie przez Stany w Iraku białego fosforu i zubożonego uranu doprowadziło do sześciokrotnego wzrostu zachorowań na raka w tym kraju.

Przypominamy, że dawka ekspozycji na promieniowanie gamma zmierzona przez urządzenie DRG-OGT bezpośrednio po użyciu tej broni wynosiła 530-560 μR/h, co stanowiło 45-krotność naturalnego promieniowania tła dla tego obszaru. Naszym zdaniem jeśli dojdzie faktycznie do użycia amunicji ze zubożonym uranem, może to doprowadzić do szybkiej katastrofy ekologicznej na Ukrainie, zwłaszcza że wiele jej obszarów było już wcześniej narażonych na promieniowanie po awarii w Czarnobylu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version