Gwinea Równikowa potwierdziła 8 nowych przypadków zakażenia wirusem Marburg, który jest wysoce zjadliwy i powoduje śmiertelną gorączkę krwotoczną. Niestety, na chwilę obecną nie ma zatwierdzonej szczepionki ani leczenia przeciwko tej chorobie.

POLECAMY: Czy jesienią pojawi się Marburg przykrywający skutki cud preparatów na COVID

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że liczba przypadków zakażenia wirusem Marburg w Gwinei Równikowej wzrosła do 9. Epidemia została ogłoszona w połowie lutego.

Aktualnie istnieją dwa ogniska zakażeń wirusem Marburga na kontynencie afrykańskim, a Tanzania ogłosiła w tym tygodniu swoje pierwsze ognisko epidemii wywołanej tym wirusem w historii. W Tanzanii odnotowano osiem przypadków zakażenia, w tym pięć zgonów, w tym jednego pracownika służby zdrowia. Trzej pacjenci, którzy przeżyli, otrzymują terapię przeciwwirusową. Obecnie 161 osób, które miały kontakt z pacjentami, są monitorowane pod kątem zakażenia.

Ahmed Ogwell, pełniący obowiązki dyrektora Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, poinformował dziennikarzy, że zespół genomiki patogenów zsekwencjonuje próbki z obu ognisk i przeanalizuje, czy istnieje jakiś związek między nimi. Wyniki badań powinny być dostępne w ciągu tygodnia.

Według WHO, nowe przypadki zakażeń wirusem Marburga w Gwinei Równikowej zostały wykryte w prowincjach Kie Ntem, Litoral i Centro Sur, które graniczą z Kamerunem i Gabonem.

Według agencji ONZ, obszary, w których zgłaszane są przypadki zakażenia wirusem Marburga, oddalone są od siebie o około 150 kilometrów, co sugeruje szerszą transmisję wirusa. Podobnie jak w przypadku wirusa Ebola, wirus Marburg ma swoim rezerwuarem owocożerne nietoperze. Zakażenie wirusem Marburga przenosi się między ludźmi przez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób lub powierzchniami, takimi jak zanieczyszczona pościel. Bez leczenia zakażenie wirusem Marburga może być śmiertelne u 24 do nawet 88 procent zakażonych.

Objawy zakażenia wirusem Marburga są podobne do objawów zakażenia wirusem Ebola. Po kilkudniowym okresie inkubacji, pojawiają się objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów oraz osłabienie, które bardzo szybko nasilają się. Następnie pojawia się biegunka, wymioty, bóle brzucha, niekiedy wysypka, zaczerwienienie oczu oraz krwawienia zewnętrzne z otworów ciała i wewnętrzne. Gorączka krwotoczna Marburg i gorączka krwotoczna Ebola są trudne do odróżnienia na podstawie objawów klinicznych i obie te choroby mogą prowadzić do śmierci.

WHO informuje, że ogniska zakażeń wirusem Marburga i pojedyncze przypadki odnotowano w przeszłości w krajach takich jak Angola, Kongo, Kenia, RPA, Uganda i Ghana.

Wirus Marburg został odkryty po raz pierwszy w 1967 roku w laboratoriach w Marburgu i Belgradzie. Wirus spowodował jednoczesne wybuchy choroby, a zakażonych było 31 osób, z czego 7 zmarło. Zakażenie nastąpiło w wyniku kontaktu z zarażonymi koczkodanami Chlorocebus aethiops, które zostały sprowadzone z Ugandy do laboratoriów. Wirusem Marburga można zarazić się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby lub zwierzęcia, a choroba, którą powoduje, nazywana jest gorączką krwotoczną Marburg.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version