Użycie pocisków ze zubożonym uranem w konflikcie ukraińskim może mieć katastrofalne skutki, uważają autorzy magazynu Military Watch.

Jak przypomnieli w artykule obserwatorzy, zarejestrowane przykłady użycia takiej amunicji, która skutecznie niszczy pancerz sprzętu, skutkują najgorszymi szkodami dla środowiska i ludzi na dotkniętym obszarze.

POLECAMY: Ukraina ma dostać Pociski ze zubożonym uranem. Rosja: Coraz bliżej konfrontacji nuklearnej

„Użycie takich pocisków może mieć katastrofalne skutki dla środowiska: uwolnione do powietrza radioaktywne cząstki zubożonego uranu po każdym strzale mogą pokonać ponad 40 kilometrów i z łatwością mogą być wdychane, a ich okres połowicznego rozpadu wynosi ponad cztery miliardy lat” – wyjaśnili autorzy.

Powołali się przy tym na doświadczenia związane z użyciem pocisków ze zubożonym uranem zarówno podczas wojny w Zatoce Perskiej, jak i inwazji na Irak.

„Komandor Robert Green z brytyjskiej Royal Navy donosił o „niewyjaśnionym wzroście zachorowań na raka i wrodzonych wad genetycznych wśród Irakijczyków, szczególnie na południu w pobliżu pól bitewnych”. Tajny raport ONZ, który wyciekł w maju 1999 roku, doszedł do podobnych wniosków: „ten rodzaj amunicji jest w rzeczywistości odpadem nuklearnym, a jego użycie jest niezwykle niebezpieczne i szkodliwe”. W kolejnej dekadzie, podczas wojny w Iraku, miasto Faludża było szczególnie mocno bombardowane zubożonym uranem przez siły amerykańskie – wyliczali dziennikarze.

We wtorek Farhan Haq, zastępca rzecznika sekretarza generalnego ONZ, skomentował plany Wielkiej Brytanii dotyczące wysłania pocisków ze zubożonym uranem reżimowi w Kijowie. Haq powiedział, że ONZ jest zaniepokojona użyciem zubożonego uranu, niezależnie od tego, kto i gdzie miałby go użyć.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version