Neurolog Karolina Mazurek ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie stwierdziła, że coraz częściej zdarza się, że pacjenci poniżej 30. roku życia trafiają na oddział po udarze mózgu. Powodem takiej sytuacji jest szybkie tempo życia i narażenie na duży stres, co sprawia, że ludzie ci nie znajdują czasu na wykonywanie badań.
POLECAMY: Badanie: Istnieje bardzo wysokie ryzyko udaru u osób po szczepieniu mRNA
Neurolog Karolina Mazurek z Oddziału Neurologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie zauważyła, że choroba, która dawniej dotyczyła przede wszystkim starszych osób, teraz coraz częściej występuje u ludzi w średnim wieku, a niestety również u coraz większej liczby osób poniżej 30. roku życia. Pacjenci ci trafiają na oddział udarowy z objawami pełnego, dokonanego udaru mózgu. Według eksperta, przyczyną tego zjawiska jest szybkie tempo życia i narażenie na duży stres, co często skutkuje brakiem czasu na wykonywanie badań i dbanie o swoje zdrowie. Szkoda, że ekspatka nie wiąże tych przypadków z przyjęciem eksperymentalnej szprycy.
Eksperta ponadto dodała, że na oddziale leczonych jest obecnie kilku pacjentów około 40. roku życia z czynnikami ryzyka: nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, hipercholesterolemią.
Lekarka zwróciła uwagę na fakt, że pacjenci poniżej 30. roku życia, którzy trafiają na oddział z udarem mózgu, często wcześniej nie byli diagnozowani z powodu braku czasu na skupienie się na swoim zdrowiu. Zaznaczyła, że to zwykle młodzi, sprawni i mocno zaangażowani zawodowo ludzie, którzy nie mieli czasu na dbanie o swoje zdrowie. Udar staje się dla nich pierwszym objawem, że coś jest nie tak.
Wymieniła również kilka czynników ryzyka, które mogą wpływać na rozwój udaru mózgu u młodych ludzi, takich jak szybkie tempo życia, narażenie na stres, brak aktywności fizycznej, a także brak oddzielenia życia zawodowego od prywatnego. Karolina Mazurek zaznaczyła, że jedną z przyczyn może być również przebyty COVID-19, który może zwiększać gotowość prozakrzepową, ale z pewnością nie jest to jedyny czynnik powodujący wzrost liczby udarów mózgu u młodych ludzi.
Neurolog wyjaśniła, że wszyscy pacjenci, którzy trafiają do jej oddziału z powodu udaru mózgu, zazwyczaj mają poczucie refleksji „po”. Często doświadczają przewlekłego bólu głowy, uczucia zmęczenia, trudności z koncentracją i kołatania serca, ale zwykle bagatelizują te objawy i myślą, że miną same. Lekarka dodała, że udar mózgu u młodszych pacjentów przebiega tak samo jak u osób starszych, a leczenie jego skutków rozpoczyna się bardzo szybko. W przypadku młodszych pacjentów stosuje się trombolizę i trombektomię mechaniczną, czyli usuwanie skrzeplin wewnątrz naczyń krwionośnych. Ważnym elementem terapii jest również wcześnie rozpoczęta rehabilitacja, co zostało podkreślone przez neurologa.
Mazurek wyjaśniła, że młode organizmy są w stanie się zregenerować, jednak młodzi pacjenci po udarze często doświadczają zaburzeń depresyjnych. Ci ludzie są nagle wyrywani z pędu swojego życia i gdy dowiadują się, że muszą zwolnić, problemem dla nich staje się nie choroba, ale to, że coś ich ominie i traktują to jako porażkę. Lekarka przytoczyła przykłady pacjentów, którzy tuż po udarze pytali, czy mogą wyjść ze szpitala, bo mają jeszcze niedokończone zadania w pracy.
Neurolog wskazała, że na oddziale nie tylko zajmuje się leczeniem zaburzeń ruchowych i mowy u pacjentów po udarze, ale również skupia się na przekształceniu całego myślenia pacjenta.
W tym celu na oddziale neuropsycholog pracuje z pacjentami, pomagając im zrozumieć chorobę i rolę pacjenta w jej leczeniu. Aby zapobiec udarowi, ważne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego i w razie wątpliwości co do jego parametrów, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Ponadto, co najmniej raz w roku powinno się wykonywać badania laboratoryjne, takie jak morfologia, jonogram, lipidogram, hormony tarczycy i poziom cukru we krwi – dodoała w swojej wypowiedzi.
Lekarka podkreśla, że ważne jest utrzymanie właściwej wartości BMI (Body Mass Index, czyli wskaźnika masy ciała), ponieważ otyłość jest jednym z czynników ryzyka. Ponadto, konieczne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej, co powinno być czasem poświęconym dla siebie, a nie tylko biegiem do i z pracy. Dbanie o te aspekty pozwoli nam na kontrolowanie sytuacji i zachowanie równowagi w życiu.
Podkreśliła, że w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących objawów, takich jak zaburzenia mowy, paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg, a także problemów z widzeniem, należy natychmiast wezwać pogotowie. Istnieje bardzo mało czasu na udzielenie pomocy pacjentowi, dlatego szybka reakcja jest kluczowa, aby uniknąć powikłań. Lekarka wyraziła swoje rozczarowanie, gdy pacjenci zlekceważą swoje objawy i zwlekają z wezwaniem pomocy, a rano, po przebudzeniu, mają już poważne problemy z poruszaniem się, co mogło być uniknięte, gdyby podjęli natychmiastowe działania.
- „Trudno ustalić, co to może być. Pandemia w natarciu”. WHO i GIS zaczynają straszenia Chorobą XŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) w obliczu zbliżającego się końca cyrku ukraińskiego wydały ostrzeżenie dotyczące tajemniczej infekcji nazwanej
- Lekarze wzywają do wycofania szczepionek przeciwko Covid w celu ponownej oceny bezpieczeństwaPetycja wzywająca do „natychmiastowego zawieszenia” szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 przyciągnęła wielu wpływowych zwolenników — w tym mężczyznę wybranego przez prezydenta elekta USA
- Amerykański covidianin po objęciu władzy przez Trumpa radykalnie zmianie zdanie. Wcześniej straszył startem epidemiiW obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w USA, postać Donalda Trumpa ponownie budzi emocje, zarówno wśród zwolenników, jak i krytyków. Jednym z
Jeden komentarz
Nie, nie można wierzyć tym słowom. Dlaczego przemilczano szczypawki!? Wiadomo!