Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przedłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce do końca kwietnia, jak potwierdził dziennikarz Michał Dobrołowicz. Z tego powodu, ważność aktualnych orzeczeń o niepełnosprawności zostanie przedłużona o co najmniej miesiąc.

Ponadto, zebrania zarządów samorządów będą mogły wciąż odbywać się w trybie zdalnym. To ważne informacje dla wszystkich, którzy związani są z samorządami i chcą uniknąć zbędnych kontaktów w trudnym czasie pandemii.

​Stan zagrożenia epidemicznego zostanie przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce co najmniej do końca kwietnia, co ma na celu kontrolowanie sytuacji epidemiologicznej w kraju. Decyzja ta wiąże się z dalszym przedłużeniem ważności aktualnych orzeczeń o niepełnosprawności o kolejny miesiąc oraz pozostawieniem możliwości odbywania zebrania zarządów samorządów w trybie zdalnym.

Z ostatnich danych wynika, że w Polsce nadal potwierdzane są liczne nowe przypadki Covid-19, a ponad trzy tysiące osób jest hospitalizowanych z powodu choroby. Ponadto, rząd zdecydował o przedłużeniu obowiązku noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach oraz o dalszym funkcjonowaniu rejestru osób zakażonych koronawirusem do września.

Co oznacza stan zagrożenia epidemicznego?

Stan zagrożenia epidemicznego ma znaczenie administracyjne i jego przedłużenie oznacza, że dotychczasowe orzeczenia o niepełnosprawności automatycznie zostaną przedłużone. To ważne, ponieważ orzeczenie o niepełnosprawności jest podstawą do otrzymania różnych świadczeń i wsparcia. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego, samorządowe komisje będą musiały w ciągu 60 dni na nowo orzekać o niepełnosprawności lub przedłużać ich obowiązywanie na podstawie nowych decyzji. To ważne, aby zapewnić ciągłość opieki i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

Kolejna zmiana dotyczy badań medycyny pracy. W czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego zawieszony jest też obowiązek ich wykonywania. Ważność zachowują badania wykonane do marca 2020 roku. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie oznaczać, że w ciągu 180 dni badania okresowe pracownicy będą musieli wykonać na nowo.

Jak ustalił nasz dziennikarz, Ministerstwo Zdrowia bierze pod uwagę także kolejne przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego – do czerwca

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version