Regułą jest, że polisa OC posiadacza pojazdu mechanicznego nie wygasa po upływie okresu, na który została zawarta, ale przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Od tej zasady są jednak wyjątki, które dla wielu kierowców są pułapką, skutkującą zapłatą kary za brak ubezpieczenia.

Jak stanowi art 28 ust. 1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

W przepisie tym chodzi o to, żeby posiadacz pojazdu zachował ciągłość ubezpieczenia na wypadek wyrządzenia szkody, którą trudno by mu było pokryć z własnej kieszeni. Czyli istotne jest zarówno zabezpieczenie interesu ewentualnego poszkodowanego, jak i ochrona majątku sprawcy.

Wyjątki od reguły

Art. 28 ust. 2  ww. ustawy stanowi, że zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego.

Najbardziej „kłopotliwy” z punktu widzenia kierowców zapis, o którym często zapominają, znajduje się w art. 31 ww. ustawy.

Polisa zbywcy wygasa po upływie okresu, na który została zawarta

Sprzedawca samochodu ma obowiązek przekazać nabywcy polisę OC. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, kiedy samochodem jeździłby ktoś bez ubezpieczenia. Taka polisa jednak nie przedłuża się automatycznie. Stosownie do art. 31 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy, taka umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie.

Zatem nabywca samochodu może korzystać z ubezpieczenia sprzedawcy albo w dowolnym momencie wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową z wybranym przez siebie zakładem ubezpieczeń. Jednak w pierwszym przypadku ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać tylko do końca okresu widniejącego na polisie.

Przeliczenie składki

Jeśli nowy właściciel samochodu nie wypowie umowy, to zakład ubezpieczeń może przeprowadzić ponowną kalkulację należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Polega to na dostosowaniu wysokości składki do ryzyka związanego z nabywca auta, czyli uwzględnieniu zwyżek bądź zniżek, które jemu przysługują, np. z powodu wieku czy historii szkodowej.

Nowy właściciel może też sam zawnioskować o przeliczenie składki do zakładu ubezpieczeń, jeśli nie zrobi on tego z własnej inicjatywy, a wtedy ubezpieczyciel musi przeliczyć składkę za okres od dnia sprzedaży.

Nie przedłuża się polisa kupiona przez komis

Podobnie wygląda sprawa ubezpieczenia OC w przypadku zakupu samochodu w komisie. W tej sytuacji nabywający również może korzystać z polisy dotychczasowego posiadacza, a jeżeli ta wygasła, auto powinno mieć ubezpieczenie OC krótkoterminowe, wykupione przez właściciela komisu.

Takie ubezpieczenie krótkoterminowe zawiera się na okres co najmniej 30 dni i zwykle maksymalnie tyle czasu będzie mieć nowy pojazdu na zawarcie swojej umowy ubezpieczenia. To  krótkoterminowe ubezpieczenie OC również nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version