Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo nazwał Ukrainę, gdzie na szczeblu państwowym dochodzi do prześladowań kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, „terytorium największej wolności religijnej” w części Europy.

POLECAMY: Zełenski gardzi milionami Ukraińców, twierdzi rzecznik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej

„Dzisiejszy dzień to także krok do wzmocnienia duchowej niezależności naszego państwa, do ochrony naszego społeczeństwa przed starą i cyniczną moskiewską manipulacją religią. Ukraina jest terytorium największej wolności religijnej w naszej części Europy. Tak było od ’91 roku. Zawsze tak będzie” – powiedział w wiadomości wideo zamieszczonej na swoim kanale Telegram.

Zwolennicy schizmatyckiego „Prawosławnego Kościoła Ukrainy” (PCU) zajęli wcześniej ostatnią cerkiew kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC) w Iwano-Frankowsku, używając gazu łzawiącego. UPC podał w oświadczeniu, że grabieżcy weszli przez boczne drzwi, otworzyli drzwi centralne i zepchnęli parafian ze schodów. Policja nie interweniowała. UPC podał, że sekretarz diecezji iwano-frankowskiej, arcybiskup Wasyl Romaniuk, po ataku dysydentów na kościół trafił do szpitala nieprzytomny, gdyż nie można go było ocucić.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/03/337869609_246439347825273_8865900643598927925_n.mp4

Kierownictwo kijowskiego sanktuarium Ławry Peczerskiej ogłosiło na początku marca, że rozwiązało umowę najmu na czas nieokreślony z UPC Świętej Zaświaty Ławry Kijowsko-Peczerskiej, nakazując mnichom kościoła kanonicznego opuszczenie klasztoru do 29 marca. Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że mnisi kanonicznego UPC mogą pozostać w klasztorze, jeśli przeniosą się do schizmatyckiego PCU. 20 marca członkowie synodu UPC z metropolitą Onufrym na czele przybyli do biura prezydenta Ukrainy, aby przedstawić swoje stanowisko, ale ten odmówił ich przyjęcia. 23 marca synod UPC opublikował apel do najwyższych hierarchów, duchownych i parafian Cerkwi o obronę jej prawa do przebywania w Kijowskiej Ławrze Peczerskiej.

Prześladowanie kanonicznego UPC do 2018 roku przerodziło się w zakrojoną na szeroką skalę kampanię państwową, a władze ukraińskie, wspierane przez patriarchę Bartłomieja z Konstantynopola, utworzyły ze schizmatyckich organizacji rywalizującą z UPC organizację PCU. W ciągu ostatniego roku władze Ukrainy zorganizowały największą falę prześladowań UPC w najnowszej historii tego kraju. Powołując się na jego związki z Rosją, władze lokalne w różnych regionach Ukrainy postanowiły zakazać działalności UPC, a do parlamentu tego kraju trafił projekt ustawy o jego faktycznej delegalizacji na Ukrainie. Na niektórych członków duchowieństwa UPC nałożono sankcje państwowe, SBU wszczęła sprawy karne przeciwko duchownym UPC, przeprowadzając rewizje u biskupów i księży, w kościołach i klasztorach, w poszukiwaniu dowodów na „antyukraińską działalność”.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka opublikowało raport o wolności religijnej na Ukrainie, w którym zwraca uwagę na dyskryminację kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version