Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę dotyczącą standardów energetycznych dla budynków w UE. Dyrektywa zakłada, że mieszkania nie spełniające wymogów klimatycznych nie mogą być sprzedawane ani wynajmowane, co praktycznie oznacza konieczność przeprowadzenia przymusowej termomodernizacji domów. Nowe przepisy wejdą w życie wkrótce, ale dokładna data nie została jeszcze podana.
POLECAMY: Ulga na Maryjkę! Kapliczka w domu pozwoli uniknąć nowego obowiązku?
Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie norm energetycznych dla budynków na terenie UE, która przewiduje zakaz sprzedaży lub wynajmu mieszkań, które nie spełniają wymogów klimatycznych. W praktyce oznacza to, że właściciele takich nieruchomości będą musieli przeprowadzić przymusową termomodernizację domów. Dokładna data wejścia w życie nowych przepisów nie została jeszcze podana.
Portal „ilParagone” informuje, że zgodnie z dyrektywą, od 2030 roku będzie obowiązywał zakaz wynajmu i sprzedaży nieruchomości, które nie spełniają wymogów klas energetycznych. Właściciele mieszkań i domów będą musieli przeprowadzić kosztowne prace remontowe, aby dostosować swoje nieruchomości do nowych wytycznych. Włochy, Polska i Niemcy to kraje, gdzie obecnie większość mieszkań nie spełnia nowych wymogów klas energetycznych. Szacuje się, że koszty dostosowania nieruchomości do nowych wymogów będą wynosić od 30 do 60 tysięcy euro za każde mieszkanie. W związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym „pandemią COVID-19” oraz zaplanowanym konfliktem na Ukrainie, wiele rodzin może mieć trudności finansowe związane z przeprowadzeniem takich prac remontowych.
Według ekspertów od kredytów hipotecznych, nowe unijne przepisy dotyczące norm energetycznych dla budynków mogą doprowadzić do kryzysu na rynku nieruchomości. Właściciele nieruchomości, którzy będą musieli wydać dużo pieniędzy na przeprowadzenie prac remontowych, zaczną podnosić ceny swoich nieruchomości. W rezultacie potencjalni nabywcy mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytów na zakup drogich nieruchomości. To może wpłynąć na spadek sprzedaży nieruchomości oraz na wzrost cen wynajmu, co może negatywnie wpłynąć na sytuację finansową wielu rodzin.
- Jak złożyć wniosek o babciowe? Przewodnik po czterech możliwościach składania wnioskówOd 1 października 2024 roku rodzice będą mogli składać wnioski o przyznanie tzw. „babciowego”, czyli świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. To wsparcie skierowane do rodziców
- Giertych: Chciałem przystąpić do komunii, ale ksiądz mi odmówił z powodu poglądów politycznychRoman Giertych, poseł Koalicji Obywatelskiej, podzielił się w „Gazecie Wyborczej” swoim przeżyciem z mszy, podczas której ksiądz odmówił mu udzielenia komunii. „Powiedział: »To za in vitro«.
- Bon Senioralny w Polsce: Szczegóły, Warunki, i Przyszłość ŚwiadczeniaBon senioralny to nowa inicjatywa, która wejdzie w życie od stycznia 2026 roku w Polsce. Ma on na celu wspieranie rodzin, które nie są w stanie
Jeden komentarz
.. albo na bezdomność