Powód bezzasadnie żądał ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wskazaną w pozwie. Ustanowienie rozdzielności było możliwe z inną datą (późniejszą). To powód uniemożliwiał żonie uzyskiwanie informacji o stanie spółki, a nadto uniemożliwiał ich wspólne zamieszkiwanie – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Przed Sądem Rejonowym w Giżycku prowadzone było postępowanie w przedmiocie ustanowienia rozdzielności majątkowej. Sąd uwzględnił powództwo w części. Sąd ustanowił rozdzielność majątkową między powodem a pozwaną. Sąd przyjął inną datę ustanowienia rozdzielności niż żądał tego powód. Z tego względu powództwo częściowo oddalono.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że małżonkowie pozostawali w separacji faktycznej. Sąd zwrócił uwagę, ż małżonkowie są w silnym konflikcie, nie współdziałają w zarządzie majątkiem wspólnym. Nie było jednak podstaw do ustanowienia rozdzielności majątkowej od daty powstania separacji – przyjął Sąd Rejonowy w Giżycku. Takie rozwiązanie godziłoby w zasady współżycia społecznego. Istotne było to, że małżonka powoda miała podstawy, aby opuścić dom. Nie trwoniła majątku rodzinnego. Datą, od której ustanowiono rozdzielność majątkową był dzień, w którym żona powoda uzyskała dostęp do niektórych składników majątku wspólnego.
Apelacja w sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej
Powód nie zgodził się z częściową przegraną i wniósł apelację. Jego zdaniem, rozdzielność majątkowa małżeńska powinna być orzeczona z wcześniejszą datą. Z twierdzeniami powoda nie zgadzała się pozwana, która domagała się oddalenia apelacji.
Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił apelację powoda. Sąd odwoławczy podzielił stanowisko sądu pierwszej instancji co do tego, że istniały podstawy ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wskazaną w wyroku. Kluczowe w sprawie było to, że zachowania powoda wiązały się uniemożliwieniem pozwanej wspólnego zamieszkiwania. Powód nie pozwalał żonie prowadzić wspólnej działalności gospodarczej. Jego żona natomiast nie uniemożliwiała mu prowadzenia działalności. Pozwana nie wiedziała, jak przedstawia się sytuacja spółki. To zaś sprawia, że nie było podstaw do przyjęcia w wyroku wcześniejszej daty ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej – akcentował Sąd Okręgowy w Olsztynie.
Kluczowe przepisy
Jak wynika z art. 52 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej. Jednocześnie rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu (par. 2 k.r.o.).
Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 1 lutego 2023 r., sygn. akt VI Ca 251/22
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527
Podstawa prawna: