Zmiany mają na celu wzmocnienie ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz dostosowanie krajowych regulacji do zobowiązań wynikających z Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. Konwencji stambulskiej).

Ustawa uzupełnia oraz doprecyzowuje rozwiązania wprowadzone ustawą z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa reguluje ochronę osób dotkniętych przemocą w rodzinie oraz osób stosujących przemoc.

Zmiany w zakresie ochrony przed przemocą w rodzinie

Ustawodawca rozszerza katalog żądań, które mogą być zawarte we wniosku skierowanym przeciwko osobie dopuszczającej się przemocy w rodzinie. Dodano możliwość żądania: zakazu zbliżania się do osoby dotkniętej przemocą w rodzinie, lub zakazu kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie, lub zakazu wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, lub obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba dotknięta przemocą w rodzinie, miejsca pracy lub innego miejsca, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba dotknięta przemocą w rodzinie, i przebywania na tym terenie,

Postanowienie wydane przez sąd w wyniku rozpoznania wniosku jest skuteczne i wykonalne z chwilą ogłoszenia. Ponadto nałożono obowiązek na sąd, zawiadamiania o treści postanowienia: dyrektora szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, do której uczęszcza osoba dotknięta przemocą w rodzinie, osobę zarządzającą obiektem sportowym, do którego uczęszcza osoba dotknięta przemocą w rodzinie, lub pracodawcę osoby dotkniętej przemocą w rodzinie, a także w razie konieczności zawiadomienia innych osób odpowiedzialnych za miejsce, w którym zwykle lub regularnie przebywa osoba dotknięta przemocą w rodzinie.

Osoba stosująca przemoc w rodzinie będzie natomiast – pod pewnymi warunkami – uprawniona do zabrania z mieszkania niezbędnych przedmiotów i zwierząt domowych.

Uprawnienia Policji i Żandarmerii Wojskowej

Ustawa poszerza również przysługujące Policji i Żandarmerii Wojskowej uprawnienia w zakresie ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Należą do nich między innymi: wydawanie natychmiastowego tymczasowego nakazu opuszczenia przez osobę stosującą przemoc w rodzinie wspólnie zajmowanego z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do tego mieszkania (i jego bezpośredniego otoczenia). Funkcjonariusze Policji i Żandarmerii Wojskowej będą mogli wydawać zakaz zbliżania się do osoby dotkniętej przemocą w rodzinie (ustawodawca wprowadza zakaz zbliżania się liczony w metrach) oraz zakaz kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie. Dotyczy to również nękania za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość.

Realizacja Konwencji stambulskiej

W celu realizacji zobowiązań wynikających z Konwencji stambulskiej ustawa wprowadza do kodeksu karnego nowe typy przestępstw (okaleczenie żeńskiego narządu płciowego oraz przymusowe małżeństwo) oraz przepisy gwarantujące możliwość skutecznego ścigania sprawców tych przestępstw popełnionych na szkodę osoby małoletniej po osiągnięciu przez nią pełnoletniości.

Rozwiązania zastosowane w ustawie mają na celu wzmocnienie standardu ochrony pokrzywdzonego i świadka oraz gwarancji procesowych dla podejrzanego (oskarżonego) w postępowaniu karnym. Ustawa w szczególności uwzględnia zobowiązania wynikające z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r., a także podnosi standard zabezpieczenia interesów osób małoletnich oraz osób dorosłych pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Ustawa poprawia również sytuację podejrzanych (oskarżonych), którzy nie ukończyli 18 lat w zakresie dostępu do informacji o ich uprawnieniach i obowiązkach w toczącym się postępowaniu karnym – oprócz pouczeń będą oni mogli otrzymać dostęp do dodatkowych wyjaśnień co do zakresu ich uprawnień i obowiązków oraz sposobu i warunków przesłuchania.

Nowymi rozwiązaniami w procedurze karnej wprowadzanymi ustawą są specjalny tryb ochronny przesłuchania pokrzywdzonego (i świadka) będących osobami nieporadnymi (z ograniczoną zdolnością postrzegania), kwestionariusz indywidualnej oceny pokrzywdzonego (i świadka), obowiązek wsparcia pouczenia podejrzanego, pokrzywdzonego i świadka (przed pierwszym przesłuchaniem) dodatkowymi wyjaśnieniami (opisowymi lub graficznymi) oraz obowiązek przedstawienia osobom przesłuchiwanym w trybach ochronnych (przed pierwszym przesłuchaniem) informacji o przebiegu, sposobie i warunkach przesłuchania.

Ustawa wejdzie w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia tj. 15 sierpnia 2023 r., z wyjątkiem m.in. części przepisów zmieniających procedurę karną.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version