W czerwcu tego roku mieszkańcy będą mogli płacić za podatek od nieruchomości i inne opłaty samorządowe za pomocą Blika w mObywatelu. Sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że płatności będą bez prowizji i wymagać tylko kilku kliknięć. Przypominamy również, że w 2022 roku Janusz Cieszyński zaprezentował wypracowane wspólnie ze stroną ukraińską rozwiązanie, które pozwoli na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej DIIA i polskiego mObywatela, w sposób umożliwiający wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy.
POLECAMY: Ukraina i Polska podpisują memorandum o porozumieniu w sprawie cyberobrony
Cieszyński wyjaśnił, że projekt wprowadzenia płatności za pomocą Blika w mObywatelu jest realizowany przez rząd we współpracy z BLIK oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W swoim wpisie na Twitterze, dołączył także nagranie, na którym przedstawiony jest wizualny wygląd nowej usługi.
POLECAMY: Ukropolin coraz bliżej. Ukraina i Polska planują utworzenie jednolitych przejść granicznych
Aplikacja mObywatel wkrótce zostanie wzbogacona o nowe funkcje oraz zmieni swój wygląd. Na rządowym portalu, w zakładce poświęconej mObywatelowi 2.0, dostępne są specjalne makiety, które przedstawiają, jak będzie można załatwiać różne sprawy za pomocą tej aplikacji. Oprócz ePłatności, w aplikacji pojawią się m.in. możliwości wystawienia pełnomocnictwa, zgłoszenia nielegalnych treści w sieci oraz sprawdzenia, czy autobus ma ważne badania techniczne i polisę OC przed podróżą.
W trakcie prac nad nową wersją mObywatela, równolegle trwają prace nad ustawą o aplikacji, która umożliwi w kraju używanie dokumentów w aplikacji, w tym dowodu osobistego, na równi z dokumentami tradycyjnymi, z wyjątkiem przekraczania granicy i wnioskowania o nowy dowód osobisty. Wprowadzenie obowiązku respektowania dowodu w mObywatelu w bankach zaplanowano na 1 września.
Ustawa o mObywatelu, która przewiduje dodanie do aplikacji nowych dokumentów, została uchwalona przez Sejm 9 marca, a 30 marca Senat przyjął ją z poprawkami. Zmiany zaproponowane przez senatorów będą jeszcze rozpatrywane przez posłów, a następnie ustawa trafi do prezydenta.
Integracja mObywatela i DIIA – „wzajemne korzyści”
W sierpniu 2022 roku Janusz Cieszyński zaprezentował wypracowane wspólnie ze stroną ukraińską rozwiązanie, które pozwoli na integrację aplikacji rządowych – ukraińskiej DIIA i polskiego mObywatela, w sposób umożliwiający wyświetlenie w mObywatelu prawa jazdy obywatela Ukrainy. To kolejne wdrożenie, po uruchomionym już trzy tygodnie po rosyjskiej napaści procesie nadawania numerów PESEL i cyfrowym dokumencie tożsamości dla obywateli Ukrainy diia.pl.
Internet od początku swojego istnienia przekraczał granice państw. Cieszę się, że ponad granicami będą działać także e-usługi, które rozwijamy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Zaczęliśmy od rozwiązań, które miały wesprzeć osoby uciekające przed wojną, ale dziś skupiamy się na ułatwianiu życia tym, którzy na co dzień funkcjonują w Polsce i na Ukrainie. Rozwiązania które proponujemy mają działać w dwie strony – docelowo dokumenty polskich obywateli będą mogły funkcjonować w cyfrowej postaci na Ukrainie. – powiedział minister Cieszyński.
POLECAMY: Ukraińcy w Polsce otrzymają paszporty elektroniczne, które pozwolą im przekraczać granice w UE
Od początku pełnowymiarowej inwazji rosyjskiej, Polska aktywnie wspierała i pomagała Ukraińcom. Współpraca, którą mamy obecnie jest wzorowa jeśli chodzi stosunki sąsiedzkie. Uruchomienie bilateralnej współpracy w zakresie dokumentów e-państwa to potwierdza. To kamień milowy procesu cyfryzacji na całym świecie, gdyż jest to pierwszy przypadek w UE, kiedy dwa kraje wymieniają się dokumentami używając aplikacji. Ministerstwo Transformacji Cyfrowej jest gotowe do rozpoczęcia procesu uznawania e-dokumentów z mObywatel w Ukrainie – podkreślił wicepremier Fedorow.
Porozumienie o współpracy
Przypominamy, że w sierpniu 2022 w Kijowie, podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów RP a Ministerstwem Transformacji Cyfrowej Ukrainy oraz Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy. Porozumienie ma na celu promowanie współpracy między Polską a Ukrainą i prowadzenie wymiany w dziedzinach związanych z nowymi technologiami cyfrowymi i cyberbezpieczeństwem.
POLECAMY: Ukraina staje się pierwszym krajem, który przeprowadzi wielki reset