Program „Węgiel od gminy” to inicjatywa rządu, która ma na celu poprawę sytuacji energetycznej w Polsce, zwłaszcza wśród osób posiadających ogrzewanie oparte na paliwach stałych, takich jak węgiel. W ramach programu gminy, które zdecydowały się na udział, oferują mieszkańcom możliwość zakupu węgla po niższej cenie niż na wolnym rynku.

Aby skorzystać z programu, trzeba zwrócić się do urzędu gminy, który przyjmie zgłoszenie i zweryfikuje, czy osoba spełnia warunki, by móc skorzystać z programu. Warunkiem udziału jest zazwyczaj zamieszkiwanie na terenie danej gminy oraz posiadanie pieca, w którym stosowany jest węgiel.

Każda gmina ustala własne zasady uczestnictwa w programie, ale zazwyczaj gospodarstwa domowe mogą kupić maksymalnie trzy tony węgla po preferencyjnej cenie. Warto jednak pamiętać, że ilość dostępnego opału może być ograniczona, a ceny również mogą się różnić w zależności od gminy i sytuacji na lokalnym rynku.

Mimo to, program cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, zgłosiło się już ponad 2,3 tysiąca samorządów chętnych do sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie. Dzięki temu program może przyczynić się do poprawy warunków życia wielu osób, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie ogrzewanie węglem jest wciąż popularne.

Co trzeba zrobić, by zakupić tani węgiel od gminy?

Program „Węgiel od gminy” ma na celu ułatwienie dostępu do tańszego opału dla odbiorców indywidualnych. Aby skorzystać z tej możliwości, należy najpierw sprawdzić, czy gmina, w której się mieszka, oferuje sprzedaż taniego węgla. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej gminy lub w urzędzie. Jeśli gmina nie oferuje takiej sprzedaży, można poszukać innych podmiotów, takich jak sąsiednie gminy lub firmy prywatne, które mają taką ofertę.

Jeśli znajdziemy taką ofertę, aby zakupić tani węgiel, będziemy musieli przedstawić odpowiednie zaświadczenie od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Dokument ten ma potwierdzić, że spełniamy kryteria do otrzymania dodatku węglowego lub złożyliśmy deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Bez takiego dokumentu nie będziemy mogli dokonać zakupu węgla taniej. W ramach programu „Węgiel od gminy” gospodarstwa domowe mają prawo do zakupu maksymalnie trzech ton opału po preferencyjnej cenie.

Kto może kupić tani węgiel?

Program Węgiel od Gminy ma na celu poprawę dostępności opału dla odbiorców indywidualnych poprzez oferowanie taniego węgla. Osoby, które ogrzewają swoje domy piecami węglowymi mogą zakupić do 3 ton węgla za 2000 zł, niezależnie od tego, czy złożyły wniosek o dodatek węglowy. Warunkiem zakupu węgla w cenie preferencyjnej jest posiadanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, potwierdzającej, że węgiel stanowi podstawowe źródło ogrzewania budynku.

Weryfikacja dokumentów i prawo do zakupu tańszego węgla od gminy są ograniczone tylko do uprawnionych gospodarstw domowych i przysługują tylko raz na dane gospodarstwo domowe, a każde z mieszkańców może złożyć o to wniosek osobno, jeśli mieszka kilka osób pod jednym adresem. Informacje o tym, czy dana gmina oferuje tani węgiel, można znaleźć na stronie internetowej lub w urzędzie gminy.

Gdzie złożyć wniosek o węgiel za 2000 zł?

Aby zakupić tani węgiel, należy najpierw sprawdzić, czy nasza gmina oferuje taki program. Jeśli tak, należy złożyć wniosek o zakup preferencyjny węgla. Jeśli nasza gmina nie prowadzi takiej sprzedaży, możemy poszukać innych gmin lub podmiotów prywatnych, które oferują taki program. Wniosek musi być poparty zaświadczeniem od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który potwierdzi, że jesteśmy mieszkańcami danego gospodarstwa domowego.

Jeśli wniosek zostanie złożony w naszej gminie, wystawienie zaświadczenia jest bezpłatne i możemy oczekiwać na nie do 14 dni. Ostatecznie, aby otrzymać tańszy węgiel, musimy spełniać warunki programu, m.in. posiadać piec węglowy oraz złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Zaświadczenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko osoby fizycznej w gospodarstwie domowym
  • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe
  • informację o wypłaceniu na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o jego wypłatę.

Co znajdzie się we wniosku do gminy?

Każda gmina opracowała własne wzory wniosków. Można znaleźć je na stronach internetowych lub w urzędach gminy.

W ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe są wymienione następujące informacje, które powinny znaleźć się we wniosku:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy
  • adres gospodarstwa domowego, do którego chcemy zakupić węgiel
  • adres e-mail/ numer telefonu
  • informacja o ilości paliwa stałego, jaką chcemy zakupić w ramach zakupu preferencyjnego
  • informację czy wcześniej dokonaliśmy zakupu preferencyjnego wraz z informacją o ilości nabytego paliwa stałego
  • oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na którego rzecz jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę, w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach.

Aby złożyć wniosek o zakup węgla od gminy po preferencyjnej cenie, musimy przedstawić niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenie o dodatku węglowym lub deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W oświadczeniu musimy zawrzeć klauzulę o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Wniosek można złożyć w urzędzie gminy lub elektronicznie przez internet. W przypadku składania wniosku online, musimy potwierdzić go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, posiadać profil zaufany lub uwierzytelnić podpisem osobistym.

Wnioski są następnie weryfikowane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, którzy decydują o zakresie wypłacenia dodatku węglowego. Ostatecznie, po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków, możemy dokonać zakupu węgla od gminy po preferencyjnej cenie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version