WHO potwierdziła pierwszy na świecie przypadek śmierci pacjentki zakażonej szczepem ptasiej grypy H3N8. Kobieta, 56-latka z prowincji Guangdong w południowo-wschodnich Chinach, była trzecią osobą, u której wykryto infekcję wirusem. Według ustaleń kobieta miała kontakt z żywym drobiem oraz dzikim ptactwem.

POLECAMY: WHO ostrzega, że świat musi być przygotowany na nową pandemię ptasiej grypy

56-letnia kobieta z Chin jest pierwszą znaną osobą, która zmarła na skutek zakażenia wirusem ptasiej grypy H3N8. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła ten przypadek u mieszkańca Guangdong, który jest trzecim znanym przypadkiem infekcji tym szczepem wirusa u ludzi.

Wcześniej, w kwietniu i maju ubiegłego roku, odnotowano dwa przypadki infekcji tym wirusem w Chinach, ale choroba nie była wówczas śmiertelna. Pierwszy zarażony pacjent miał ciężki przebieg choroby, a w drugim przypadku choroba była łagodna.

Szczep wirusa ptasiej grypy H3N8 jest znany od co najmniej 2002 roku, kiedy to po raz pierwszy został wykryty u ptactwa wodnego w Ameryce Północnej. Wirus ten potrafi przenosić się na konie, psy i foki.

Pacjentka, która zmarła na skutek infekcji wirusem H3N8, zachorowała 22 lutego i została hospitalizowana z powodu ciężkiego zapalenia płuc. Leczenie kontynuowano w szpitalu od 3 marca, ale kobieta zmarła niecałe dwa tygodnie później – 16 marca. WHO poinformowało o tym w swoim komunikacie dla mediów.

Według informacji zawartych w oświadczeniu, kobieta cierpiała na wiele chorób. Miała również historię kontaktu z żywym drobiem przed zachorowaniem oraz dzikimi ptakami w swoim domu. Agencja zdrowia ONZ podała te informacje we wtorkowym oświadczeniu.

Eksperci poinformowali również, że nie odnotowano infekcji ani objawów choroby u żadnego z bliskich kontaktów z pacjentką w momencie zgłoszenia.

Podejrzewa się, że pacjentka mogła zarazić się wirusem H3N8 poprzez ekspozycję na żywego drobiu sprzedawanego na targach żywności. Jednak wciąż nie udało się określić źródła infekcji ani związku wirusa z innymi wirusami ptasiej grypy A(H3N8), które krążą u zwierząt. WHO sugeruje dalsze badania na zwierzętach i ludziach, aby lepiej zrozumieć pochodzenie i rozprzestrzenianie się wirusa H3N8.

WHO: Potrzebny globalny nadzór nad wirusami grypy

„Wygląda na to, że ten wirus nie ma zdolności łatwego rozprzestrzeniania się z człowieka na człowieka, dlatego ryzyko jego rozprzestrzeniania się wśród ludzi na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym uważa się za niskie” – uspokajają naukowcy.

„Jednak ze względu na stale ewoluujący charakter wirusów grypy WHO podkreśla znaczenie globalnego nadzoru w celu wykrycia zmian wirusologicznych, epidemiologicznych i klinicznych związanych z krążącymi wirusami grypy, które mogą wpływać na zdrowie ludzi (lub zwierząt)” -apeluje organizacja.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version