Minister rozwoju Waldemar Buda ogłosił, że około 200 tysięcy osób skorzysta z programu Pierwsze Mieszkanie, który przewiduje dopłaty do kredytów na mieszkania. Według planów, środki na ten cel zostaną uruchomione na początku 2024 roku.

Program ma na celu pomoc młodym ludziom w zdobyciu swojego pierwszego mieszkania poprzez udzielanie im dopłat do kredytów hipotecznych. Dzięki temu mają oni łatwiejszy dostęp do rynku mieszkaniowego i mogą łatwiej spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego mieszkania. Program ten będzie finansowany z budżetu państwa, a jego realizacją zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego.

  • Szacujemy, że z zaplanowanego na pięć lat programu Pierwsze Mieszkanie skorzysta nawet 200 tys. osób, czyli ok. 30-40 tys. rocznie. Mamy na ten cel zabezpieczone finansowanie – powiedział Waldemar Buda.
  • Środki na kredyty udzielone w 2023 r. uruchamiane będą na początku 2024 r. w ramach limitu wynoszącego blisko 1 mld zł. Limity na kolejne lata będę ustalane sukcesywnie – podkreślił.
  • Przepisy przewidują, że rozliczenie dopłat z bankami będzie odbywać się po zakończeniu każdego kwartału, a za 2023 r. łącznie III i IV kw. w styczniu i lutym 2024 r. – wyjaśnił.

Z programu Pierwsze Mieszkanie skorzysta blisko 200 tys. osób

W polityce podjęto pierwsze kroki w kierunku wprowadzenia nowych przepisów dotyczących pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Projekt ustawy w tej sprawie przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie oraz został przedstawiony komisjom finansów publicznych i infrastruktury.

Zakłada on wprowadzenie „bezpiecznego kredytu”, który będzie miał dopłatę ze strony państwa do rat, a także stworzenie konta mieszkaniowego z premią mieszkaniową finansowaną z budżetu państwa. Te zmiany mają na celu ułatwienie obywatelom zdobycia mieszkania poprzez ułatwienie dostępu do kredytów oraz zachęcenie do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Planuje się uruchomienie tych nowych środków na początku 2024 roku.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów

Resort przypomniał, że program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym jest „bezpieczny kredyt” (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego bądź jego budowę), a drugim konto mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny albo planują to w przyszłości.

Minister rozwoju Waldemar Buda wyjaśnił, że projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe przewiduje wprowadzenie „bezpiecznego kredytu” z dopłatą państwa do rat oraz konta mieszkaniowego z dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa. Rozliczenie dopłat z bankami ma odbywać się po zakończeniu każdego kwartału, a za 2023 r. łącznie III i IV kw. w styczniu i lutym 2024 r.

Minister Buda uważa, że program Pierwsze Mieszkanie będzie skuteczną odpowiedzią na problem wysokiego progu dostępu do kredytów hipotecznych z powodu wymagań banków co do zdolności kredytowej oraz wysokości wkładu własnego. Przy użyciu Bezpiecznego Kredytu 2 proc. oraz decyzji KNF o obniżeniu bufora dla kredytów ze stałą stopą, zdolność kredytowa wzrośnie nawet o 50-70 proc. Minister przekonuje, że dla części osób będzie to oznaczało możliwość kupna większego mieszkania, dla innych w ogóle otwarcie możliwości starania się o taki kredyt.

Program Pierwsze Mieszkanie powstał z myślą o osobach ze średnimi zarobkami

Minister Waldemar Buda wyjaśnił, że program Pierwsze Mieszkanie jest skierowany do osób z umiarkowanymi zarobkami, którym trudno uzyskać kredyt hipoteczny ze względu na wymagania banków odnośnie zdolności kredytowej i wkładu własnego. Bezpieczny Kredyt z 2% oprocentowaniem i decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o zmniejszeniu bufora dla kredytów ze stałą stopą powinny znacznie zwiększyć zdolność kredytową o 50-70%.

Harmonogram obrad Sejmu planuje drugie czytanie projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Bezpieczne kredyty będą udzielane przez banki, które podpiszą umowę z BGK.

Program ma wejść w życie 1 lipca 2023 r. Minister zwrócił uwagę, że dla osób o niższych dochodach istnieją inne programy, takie jak rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version