Strata bliskiej osoby to niezwykle trudny okres, który wymaga także dopełnienia różnych formalności, w tym zapewnienia swojej przyszłości. W takiej sytuacji, osoba po stracie małżonka może ubiegać się o świadczenie emerytalne po zmarłym partnerze.

Komu należy się emerytura po zmarłym małżonku?

Emerytura po stracie żony bądź męża określane jest prawo do renty rodzinnej. Aby ją uzyskać, należy spełnić poniższe warunki. Albowiem owdowiały małżonek:

  • musi mieć skończone 50 lat bądź być niezdolny do pracy,
  • wychowuje jedno z dzieci, wnuków albo członków rodzeństwa, które również jest uprawnione do otrzymania świadczenia po zmarłym. Osoba będąca pod opieką wdowy/wdowca powinna mieć maksymalnie 16 lat, a jeżeli uczy się w szkole – powyżej 18 lat. To kryterium nie jest brane pod uwagę w przypadku, gdy dziecko jest zupełnie niezdolne do pracy i ma prawo do renty rodzinnej bądź jest niezdolne do pracy oraz samodzielnego egzystowania.

Osoby, które nie spełniają powyższych wymagań, nie kwalifikują się do otrzymywania renty rodzinnej. Niemniej jednak, mają prawo do okresowego otrzymywania świadczenia emerytalnego z powodu braku własnych dochodów. W takim przypadku, okres wypłacania świadczenia wynosi jeden rok od daty śmierci małżonka lub dwa lata, jeśli wdowa/wdowiec uczestniczy w szkoleniu podnoszącym kwalifikacje zawodowe.

Kto jest jeszcze uprawniony do renty rodzinnej?

Oprócz owdowiałego małżonka, do renty rodzinnej mają prawo również:

  • dzieci zmarłego, drugiego małżonka lub przysposobione, które nie ukończyły 16. roku życia albo 25 lat, jeśli nadal się kształcą,
  • osoby przyjęte na wychowanie co najmniej rok przed śmiercią zmarłego, gdy nie mają skończonego 16. roku życia bądź 25 lat, jeżeli zdobywają wykształcenie (wyklucza się opiekę w ramach rodzinnego domu dziecka bądź rodziny zastępczej).

Aby otrzymać świadczenie emerytalne po zmarłym małżonku itd., należy złożyć właściwy wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Muszą do niego być dołączone odpowiednie dokumenty, do których należy:

  • potwierdzenie daty urodzenia i stwierdzenia daty zgonu osoby, po której wdowa/wdowiec stara się o świadczenie emerytalne,
  • potwierdzenie daty urodzenia osoby, dla której ma być przyznana renta rodzinna,
  • skrócony odpis aktu małżeństwa,
  • oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej,
  • oświadczenie o nieosiąganiu przychodów z tytułu zatrudnienia itd.,
  • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeśli renta rodzinna ma być przyznana w związku z wychowywaniem dziecka osoby zmarłej, które nie ukończyło 16. roku życia,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia wdowy/wdowca w przypadku niezdolności do pracy.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version