W regionie łódzkim w ubiegłym roku przeszło 4 tysiące pacjentów z udarem mózgu zostało przyjętych do szpitali. Lekarze podkreślają, że czas jest bardzo ważny w przypadku udaru mózgu. Dlatego najlepiej, gdy możliwość uzyskania specjalistycznej pomocy jest jak najbliżej. W szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim został utworzony nowy oddział udarowy, który ma służyć mieszkańcom południowo-wschodnich powiatów regionu.

POLECAMY: CDC przyznaje, że dane sugerują więcej przypadków udaru mózgu u seniorów zaszczepionych „szczepionką” Pfizera

W regionie łódzkim udar jest jednym z najpoważniejszych stanów zagrożenia życia, co potwierdza fakt, że tylko w ubiegłym roku co dwie godziny pacjenci z udarem trafiali do szpitala. Czas jest kluczowy w przypadku udaru, a każdy zyskany kwadrans to większa szansa na samodzielne życie pacjenta i niższe ryzyko zgonu. Leczenie polega na rozpuszczeniu skrzepliny za pomocą leków dożylnych, które doprowadziły do zamknięcia tętnicy i w efekcie do udaru mózgu.

POLECAMY: Badanie wykazało, że zastrzyk C19 zwiększa ryzyko udaru mózgu o 11 361%

W Łodzi i regionie w 2022 roku do oddziałów szpitalnych trafiło 4346 pacjentów z udarem, w tym najstarszy miał 107 lat, a najmłodszy tylko 18 lat. Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Olsiński potwierdza, że szybka interwencja lekarzy pozwoliła na uratowanie życia obu pacjentów.

„W jednym momencie stałam się niepełnosprawna”

Pani Lidia z Pabianic doznała udaru kilka lat temu, który poważnie wpłynął na jej zdrowie. Do tej pory zmaga się z powikłaniami, które sprawiają, że jest częściowo sparaliżowana i ma trudności w poruszaniu się. Pomoc w opiece nad nią zapewnia jej rodzina. Pani Lidia trafiła na pododdział urazowy w Pabianickim Centrum Medycznym, gdzie znajduje się 16 łóżek, w tym cztery łóżka w sali intensywnej terapii z wyposażeniem do monitorowania EKG.

Oddział posiada sprzęt medyczny, takie jak respiratory, pulsoksymetry i defibrylator. Całodobowo jest dostępny Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Zakład Diagnostyki Obrazowej i Elektrodiagnostyki.

„Do oddziału udarowego trafiają pacjenci w stanach wymagających szybkiej interwencji, takich jak udary niedokrwienne mózgu w fazie ostrej, stanowiące zdecydowaną większość przypadków. Ci stanowią nawet 80 procent. Pozostałą część pacjentów stanowią ci, którzy doznali krwotoków śródmózgowych. Jest tu również prowadzona diagnostyka i leczenie w zakresie zakrzepic żylnych i zatok żylnych” – informuje lekarz neurolog Elżbieta Sztamska, która kieruje oddziałem.

„Pacjentów jest dużo i oddział prawie cały czas jest obłożony w 100 procentach. Mamy również rehabilitację poudarową. Powiat pabianicki jest zabezpieczony w tym zakresie. Trafiają do nas przede wszystkim mieszkańcy miasta i okolic” – mówi prezes Pabianickiego Centrum Medycznego Witold Olszewski.

Potrzeba więcej łóżek

W regionie łódzkim istniały dotąd oddziały udarowe w 12 szpitalach, przy czym Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika przyjmował najwięcej pacjentów – w ubiegłym roku trafiło tam 685 osób. Bardzo ważne jest, aby pacjenci trafiali na oddział, który dysponuje odpowiednim sprzętem i zespołem medycznym. Z tego powodu takie oddziały powinny być dostępne w każdym rejonie województwa.

Nowy pododdział utworzono w Tomaszowskim Centrum Zdrowia. Zabezpieczy powiaty południowo-wschodnie województwa łódzkiego. – Dotąd pacjent z ostrym udarem musiał być wieziony do innego powiatu. Oddział ten uzupełnia sieć udarową w regionie łódzkim. Skraca drogę do diagnostyki i wdrożenia najskuteczniejszego leczenia. Oceniam, że na czterech pacjentów jeden z nich wyjdzie ze szpitala bez deficytu – mówi konsultantka wojewódzka w dziedzinie neurologii Bożena Adamkiewicz.

W Tomaszowskim Centrum Zdrowia został utworzony pododdział udarowy, który składa się z 16 łóżek, w tym cztery stanowiska do intensywnego nadzoru medycznego dla stanów ostrych. W przypadku udaru istotni są również specjaliści, którzy szybko postawią diagnozę i przystąpią do leczenia. Niezbędne jest także odpowiednie wyposażenie, takie jak nowoczesny aparat USG, który pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie miażdżycy, będącej przyczyną 30% przypadków udarów. W oddziale udarowym zawsze muszą być obecni neurologowie w ramach całodobowego dyżuru. Warto w każdym rejonie zapewnić dostępność takich oddziałów, aby pacjenci mieli szansę otrzymać profesjonalną opiekę na jak najwyższym poziomie.

W 2022 roku na leczenie udarów łódzki NFZ wydał 65,3 mln złotych. Tomaszowskie Centrum Zdrowia uzupełnia sieć udarową w Łódzkiem i wzmacnia bazę łóżek monitorowanych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version