Francuskie związki zawodowe wezwały do „wyjątkowego i powszechnego” protestu przeciwko reformom emerytalnym w całym kraju 1 maja – wynika z komunikatu wiodącego związku zawodowego, Powszechnej Konfederacji Pracy (CGT).
POLECAMY: Służby porządkowe ponownie strajkują w Paryżu przeciwko reformie emerytalnej
„Związki zawodowe wzywają wszystkie pracownice i pracowników, młodzież i emerytów do zorganizowania dnia wyjątkowego i powszechnego protestu przeciwko reformie emerytalnej i na rzecz sprawiedliwości społecznej 1 maja 2023 roku. Taka międzyzawodowa demonstracja w sprawach pracy i emerytury jest historyczna dla naszego kraju” – wynika z komunikatu zamieszczonego na Twitterze Powszechnej Konfederacji Pracy.
Rada Konstytucyjna Francji zatwierdziła w piątek kluczowy artykuł ustawy o reformie emerytalnej, która stopniowo podnosiłaby wiek emerytalny we Francji z 62 do 64 lat do 2030 roku. Pałac Elizejski powiedział, że Emmanuel Macron podpisze ustawę w najbliższych dniach.
W czwartek w całej Francji odbył się dwunasty ogólnokrajowy protest przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Według francuskiego MSW liczba protestujących tego dnia wyniosła 380 tys. osób.
Podczas ostatnich demonstracji w Paryżu doszło do gwałtownych starć między protestującymi a policją. Radykałowie z ruchu Czarny Blok używali wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych domowej roboty oraz koktajli Mołotowa, petard i kanistrów z farbą. Obrzucili policję dużymi kamieniami i szklanymi butelkami. Policja aktywnie używała gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, aby odepchnąć demonstrantów.
16 marca premier Francji Elisabeth Born wykorzystała art. 49 ust. 3 konstytucji, aby bez głosowania w parlamencie przyjąć ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego w kraju z 62 do 64 lat, co doprowadziło do nasilenia protestów w kraju.