Program 500+ oferuje polskim rodzinom możliwość uzyskania znacznych środków finansowych, aż do kwoty 1200 złotych na dziecko. Aby skorzystać z tego programu, wystarczy spełnić jeden warunek – legalnie pracować przez okres pół roku i udokumentować swoje dochody. Dzięki temu rodziny mają możliwość ubiegania się o niemiecki zasiłek na dziecko, zwany Kindergeld, bez żadnych przeszkód.

Niemiecki 500+ dla polskich dzieci

Kindergeld to rodzaj zasiłku rodzinny w Niemczech, który przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki lub szkolenia nawet do 25 roku życia. Podobnie jak polskie 500+, jego wysokość zależy od liczby dzieci w rodzinie i wieku dziecka. Niemcy corocznie waloryzują kwotę wypłacanego świadczenia, które obecnie wynosi 250 euro. Jednak wysokość świadczenia zależy także od zarobków i ilości dzieci w rodzinie.

Polskie rodziny, w tym także te pracujące w Niemczech, mogą ubiegać się o Kindergeld. Warunkiem jest, że rodzic jest legalnie zatrudniony na terenie Niemiec przez co najmniej sześć miesięcy, prowadzi własną działalność gospodarczą w Niemczech lub jest pracownikiem delegowanym.

Co ciekawe, z niemieckiego budżetu państwa swoje świadczenie pobiera około 3 miliony dzieci z zagranicy – w tym dużej ilości dzieci z Polski. Po przeliczeniu łatwo obliczyć, że gdy wymieni się euro na złotówki na jedno dziecko przypada blisko 1 200 złotych! To bardzo duża kwota, która jest ogromnym wsparciem np. dla matki, która pozostała w kraju i opiekuje się dziećmi.

Polska też powinna waloryzować świadczenie

Kindergeld to program zasiłkowy w Niemczech, który ma na celu poprawienie sytuacji finansowej rodzin z dziećmi. Jest uważany za jeden z najlepszych w Europie i stanowi ważne narzędzie w walce z ubóstwem dzieci. Wysokość świadczenia zależy od liczby dzieci w rodzinie i wieku dziecka. Niemal co roku jest waloryzowany, a obecnie wynosi aż 250 euro. W Polsce program 500+ traci na wartości, a od początku istnienia stracił już blisko 200 złotych.

Rząd nie planuje podniesienia stawki świadczenia, co powoduje rozczarowanie i niezadowolenie społeczeństwa. W związku z tym, polskie rodziny coraz częściej decydują się na pracę w Niemczech, aby móc dodatkowo pobierać tamtejsze Kindergeld. Jednakże, by otrzymać niemieckie świadczenie, trzeba spełnić odpowiednie warunki, takie jak legalne zatrudnienie lub prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version