W 2023 roku klienci banków będą musieli przygotować się na podwyżki opłat i prowizji. Wiele banków już wprowadziło zmiany w swoich cennikach, podnosząc m.in. opłaty za prowadzenie konta osobistego i firmowego, prowizje za korzystanie z karty bankomatowej czy dokonywanie wypłat z bankomatów. Ponadto, rosną ceny przelewów, a niektóre banki pobierają także opłaty za wypłatę gotówki z okienka kasowego.

Wiele osób zastanawia się, jakie będą teraz opłaty i prowizje. Niestety, to zależy od konkretnego banku i rodzaju konta, jakie posiadamy. W niektórych bankach opłaty są stosunkowo niskie, a w innych bardzo wysokie. Warto zwrócić uwagę na szczegóły umowy z bankiem i porównać oferty różnych placówek przed podjęciem decyzji o wyborze banku.

Podwyżki opłat bankowych to nie tylko dodatkowe koszty dla klientów, ale także wyraz trudnej sytuacji na rynku bankowym. Wiele banków boryka się z problemami związanymi z niskimi stopami procentowymi i rosnącymi kosztami działalności. Z tego powodu, aby zachować rentowność, banki podnoszą opłaty i prowizje dla swoich klientów.

10 złotych za wypłatę gotówki z bankomatu to nie żart

Banki w Polsce podnoszą opłaty. Zmiany dotyczą zarówno kont osobistych, jak i firmowych. Zdaniem wielu klientów, placówki w taki sposób przerzucają na nich swoje koszty, m.in. przegranych z frankowiczami i wakacji kredytowych.

Banki w Polsce zmieniają cenniki. PKO BP, BNP Paribas czy BOŚ podnoszą opłaty zarówno za wypłaty z bankomatów, jak i operacje gotówkowe w oddziałach. Klienci mogą się spodziewać wyższych opłat za prowadzenie konta, prowizji za kartę bankomatową czy wypłatę z bankomatu. Wzrosną ceny przelewów ale także wpłaty i wypłaty gotówki. Coraz więcej banków pobiera też opłatę za wypłatę gotówki z okienka kasowego.

Cenniki w niektórych bankach już się zmieniły, inne placówki szykują się do wprowadzenia nowych opłat i prowizji.

Coraz więcej banków pobiera opłatę za wypłatę gotówki z okienka kasowego. Z reguły cena takiej operacji wynosi około 10 zł, ale rekordziści potrafią naliczyć nawet 30 zł. Niebawem 10 złotych prowizji za wypłatę z bankomatu może stać się normą.

PKO BP – ważne zmiany dla klientów. Tak bank podnosi ceny

PKO Bank Polski, który jest największym bankiem w Polsce, przygotowuje się do zmiany swojej taryfy cenowej. W czerwcu bank podniesie opłaty za niektóre z usług, w tym za karty kredytowe. Według informacji Bankier.pl, od 1 czerwca konta takie jak PKO Konto za Zero (starsza wersja), PKO Konto Rodzica, PKO Konto Pogodne, Konto Spektrum Adm., Konto Ulubione Adm. i Konto Codzienne Adm. zostaną przekształcone w Konto za Zero. Rachunek sam w sobie będzie darmowy, a karta będzie kosztować 10 złotych. Niemniej jednak, klienci będą mogli uniknąć tej opłaty, dokonując 5 transakcji bezgotówkowych kartą lub Blikiem.

Ponadto, wypłaty z zagranicznych bankomatów będą kosztować 10 złotych (bezpłatnie przy użyciu Blika). Pierwsza wpłata i wypłata dokonana w placówce banku będzie bezpłatna, natomiast każda kolejna będzie kosztować 10 złotych.

Ogólnie rzecz biorąc, te zmiany sugerują, że klienci, którzy chcą kontynuować korzystanie z usług PKO Banku Polskiego, będą musieli być świadomi swojego zachowania transakcyjnego i być gotowi zapłacić wyższe opłaty za niektóre usługi. Zmiany odzwierciedlają również szerszy trend w branży bankowej, który kładzie większy nacisk na transakcje cyfrowe i redukcję kosztów związanych z tradycyjnymi metodami bankowości.

Wzrosną opłaty za użytkowanie kart kredytowych, zostaną też wprowadzone nowe zasady wypłat. Zmieni się także struktura kont dla młodzieży.

BNP Paribas – ważne zmiany dla klientów. Tak bank podnosi ceny

BNP Paribas, bank oferujący usługi finansowe w Polsce, wprowadził podwyżki cen niektórych swoich produktów. Zmiany obejmują wyższe opłaty za karty debetowe, niektóre przelewy w oddziale lub Centrum Telefonicznym oraz papierowe dokumenty wysyłane do klientów. Dodatkowo, koszt użytkowania tokena do GOonline Biznes również wzrósł. Najważniejszą zmianą jest jednak podwyższenie opłat za wpłaty i wypłaty gotówki w banku z 10 złotych do 12 złotych, co dotyczy także rachunków oszczędnościowych oraz rachunków walutowych.

Bank poinformował, że opłaty za karty debetowe są opłatami warunkowymi, co oznacza, że klienci mogą ich uniknąć, dokonując odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych. Podwyżki cen kont firmowych również zostaną wprowadzone.

Ogólnie rzecz biorąc, te zmiany sugerują, że klienci, którzy korzystają z usług BNP Paribas, będą musieli być bardziej świadomi swojego zachowania transakcyjnego, aby uniknąć wyższych opłat. Zmiany te są zgodne z trendem w branży bankowej, w której banki stawiają coraz większy nacisk na cyfrowe transakcje i redukcję kosztów związanych z tradycyjnymi metodami bankowości.

BOŚ – ważne zmiany dla klientów. Tak bank podnosi ceny

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), jeden z najmniejszych banków w Polsce, ogłosił zmiany w swoim cenniku. Opłata za korzystanie z konta bankowego w BOŚ-u wzrośnie z 6 złotych do 9 złotych, a klienci będą mogli uniknąć tych opłat, dokonując wpłat w wysokości 1500 złotych, zamiast dotychczasowych 1000 złotych.

Dodatkowo, koszt karty debetowej dla klientów BOŚ również wzrośnie, z 7 złotych na 8 złotych. Opłaty za przelewy w placówkach również zostaną podwyższone z 6 złotych na 8 złotych, a opłaty za przelewy SEPA wzrosną z 8 złotych na 10 złotych. Cena karty debetowej w wersji „foto” również wzrośnie z 10 złotych na 15 złotych.

Te zmiany sugerują, że BOŚ, podobnie jak inne banki, stawia na cyfrowe transakcje i zachęca klientów do dokonywania wpłat na swoje konta. Podwyżki cen są sposobem na zrekompensowanie kosztów związanych z tradycyjnymi metodami bankowości, które są coraz mniej opłacalne w obliczu coraz większej konkurencji w branży fintech.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version