Prokuratura Regionalna w Rzeszowie podjęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych z importem zboża z Ukrainy do Polski. Pierwsze postępowanie to dotyczy sprawy, którą PR przejęła od prokuratury w Zamościu. Obecnie znana jest informacja o kilku firmach poszkodowanych w tej sprawie, ale prokuratura przewiduje, że będą kolejne zgłoszenia.
POLECAMY: „Nie było nad tym kontroli”. Buda o ukraińskim zbożu technicznym w Polsce
W poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, prokurator Hanna Biernat-Łożańska, ogłosiła o rozpoczęciu śledztwa. W tej prokuraturze został utworzony zespół śledczy, który zajmie się badaniem wszelkich nieprawidłowości związanych z importem ukraińskiego zboża do Polski. Prokuratorzy zaczynają od sprawy, którą przejęli od prokuratury okręgowej w Zamościu – poinformowała prokurator Biernat-Łożańska.
Według prokurator Biernat-Łożańskiej, zespół śledczy został powołany w czwartek (13 kwietnia), a obecny etap postępowania jest wciąż na początkowym etapie. Prokuratorzy będą zapoznawać się z przesłanymi materiałami w sprawie.
Prokurator Biernat-Łożańska wyjaśniła, że mechanizm oszustwa obejmował między innymi wprowadzenie polskich producentów pasz i artykułów spożywczych w błąd co do kraju pochodzenia zboża oraz zatajenie, że zostało ono sprowadzone z Ukrainy jako zboże techniczne. Oszustwo miało na celu doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem polskich producentów.
Prokurator Biernat-Łożańska dodała, że zespół śledczy bada również kwestię wprowadzania w błąd organów uprawnionych do kontroli celnej poprzez wykorzystanie nierzetelnej dokumentacji, w tym faktur VAT, dotyczącej rodzaju sprowadzanego towaru. Te działania doprowadziły do uszczuplenia skarbu państwa, co stanowi przestępstwo karno-skarbowe.
Na tym etapie postępowania wiadomo o kilku polskich podmiotach gospodarczych, które zostały pokrzywdzone w wyniku tych działań. Prokurator Biernat-Łożańska wyraziła nadzieję, że wkrótce pojawią się kolejne zawiadomienia w tej sprawie.
Rzecznik Prokuratury Krajowej, Łukasz Łapczyński, poinformował, że w kraju prowadzonych jest sześć kolejnych postępowań przygotowawczych związanych z przywozem zbóż i rzepaku z Ukrainy, które zostaną przekazane do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Postępowania te były inicjowane zawiadomieniami różnych inspekcji, takich jak Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa.
Według informacji przekazanych przez rzecznika Prokuratury Krajowej Łukasza Łapczyńskiego, prokuratorzy już w poprzednim tygodniu wystąpili do wszystkich służb sanitarnych i inspekcji z prośbą o przesłanie informacji na temat nieprawidłowości w imporcie i dystrybucji ukraińskich produktów rolnych.
Prokurator Hanna Biernat-Łożańska poinformowała, że w rzeszowskim zespole śledczych pracuje sześciu doświadczonych prokuratorów z wydziału do spraw przestępczości gospodarczej i finansowo-skarbowej, w tym naczelnik tego wydziału, a całością kieruje szef Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie Jerzy Dybus.
Pracę rzeszowskich prokuratorów mają wspierać funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby celno-skarbowej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji.
Zespół powołał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.