Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o obniżeniu do 500 tys. euro dziennej grzywny dla Polski za reformę sądownictwa – poinformował sąd w opublikowanym w piątek oświadczeniu.

POLECAMY: Gliwicki sędzia nałożył grzywnę na „szefową” neo-KRS. Będzie za to ukarany dyscyplinarnie?

„Mając na uwadze skuteczność środków podjętych przez Polskę, wiceprezes (sądu – red.) zmniejsza grzywnę do 500 tys. euro dziennie od dnia podpisania niniejszego orzeczenia” – napisano w oświadczeniu.

POLECAMY: Polska musi płacić karę 1 mln euro dziennie w związku z naruszeniem zasad praworządności. KE odrzuca nasz wniosek

Wiosną 2023 roku Polska zwróciła się do trybunału o odroczenie lub ewentualnie zmianę wyroku, ponieważ kraj ten „ze względu na zmiany w prawodawstwie w pełni wywiązał się z nałożonych obowiązków” – cytuje się jej stanowisko w dokumencie. Sąd UE ograniczył się jednak do zmniejszenia kary, ponieważ „środki podjęte przez Polskę są niewystarczające” – napisano w orzeczeniu.

POLECAMY: Nielegalny TK wraca do sprawy „skazanego” Kamińskiego. To próba ochronienia pisowskiego polityka od odpowiedzialności karnej

W październiku 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu nakazał Polsce płacić Komisji Europejskiej milion euro dziennie jako grzywnę za niezastosowanie się do wcześniejszej decyzji sądu o zakończeniu działalności izby dyscyplinarnej dla sędziów. Latem 2022 roku, na mocy przyjętych przez kraj pod naciskiem KE zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, w miejsce Izby Dyscyplinarnej powołano Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sędziów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version