Ostatnio wprowadzone regulacje sprawiają, że węgiel przestaje być tanią alternatywą jako paliwo do domu. Skutki tej decyzji odczują nie tylko przemysł i transport, ale również zwykli ludzie, którzy będą musieli zmierzyć się z wyższymi kosztami życia. W związku z tym, wielu z nich będzie musiało skorzystać z nowych świadczeń lub dodatków.

Europosłowie podpisali się pod ważną reformą -Polacy powinni się rozglądać za alternatywami

Niebawem robienie zapasów taniego węgla przestanie być opłacalne z powodu wprowadzenia dodatkowych opłat związanych z tym paliwem stałym. Dyrektywa podpisana przez europosłów i reforma systemu handlu emisjami oznaczają wprowadzenie nowych podatków dla osób wybierających węgiel jako źródło ogrzewania. Te zmiany wpłyną na koszty życia w domach, a jeśli ktoś posiada również samochód spalinowy, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. W związku z tym, niższa opłata za węgiel nie rozwiązuje problemu Polaków.

To dlatego, że podpisana reforma zakłada stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026-2034. Pojawi się ETS2 i nowy podatek dla gospodarstw domowych. Dlatego Polacy muszą już dziś zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami na ogrzewanie.

Nowy dodatek pozwoli biedniejszym porzucić piec na węgiel

Termin ETS2 odnosi się do nowego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, który działa w prosty sposób – jeśli ktoś produkuje emisje, to musi za nie zapłacić, a jeśli ich nie ma, to oszczędza pieniądze. To ma wpływ na koszty gospodarstw domowych, które zmuszone są płacić za emisje pochodzące z paliw kopalnych, w tym z węgla stosowanego do ogrzewania domów i paliw spalinowych do napędzania samochodów.

Dlatego rząd oferuje dopłaty do wymiany starych pieców na węgiel i jego pochodne, jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. W takiej sytuacji europejscy politycy proponują dodatkowy dodatek finansowy.

Podpisanie regulacji dotyczącej reformy systemu handlu emisjami przyniosło również decyzję o utworzeniu unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego w 2026 roku. Celem funduszu jest zapewnienie „sprawiedliwej i włączającej społeczeństwo transformacji klimatycznej”.

Fundusz ten będzie przeznaczony nie tylko dla mikroprzedsiębiorstw i użytkowników transportu, ale także dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji, w szczególności tych, które cierpią z powodu ubóstwa energetycznego i transportowego.

Efektem może być nowy dodatek do rachunków, pomoc w zakupie alternatywnego źródła ogrzewania, czy sfinansowanie termomodernizacji domów. Nowy unijny fundusz uchwalony przez europosłów to ważne narzędzie, które ma wspomóc odejście Polaków od pieców na węgiel.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version