W trakcie długiego majowego weekendu, policja planuje wysłanie na drogi średnio 4,5 tysiąca policjantów dziennie. W tym zespół policji SPEED, którego celem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze. Głównym priorytetem działań jest dbanie o bezpieczeństwo uczestników ruchu poprzez kontrolowanie prędkości, stanu trzeźwości kierowców oraz sposobu przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci.

POLECAMY: Majówka 2023! Kierowcy, uważajcie! Władza zapowiada wytężone kontrole kierowców

Policjanci będą również interweniować w przypadku nieprawidłowych zachowań kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, takich jak piesi, szczególnie w okolicach oznakowanych przejść dla pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch, motorowerzystów oraz motocyklistów. Takie działania zapowiedział nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

POLECAMY: Lubelski sąd podważa wiarygodność wideorejestratorów: „Nagranie z radiowozu nie jest wystarczającym dowodem”

„Jednocześnie informujemy, że 30 kwietnia i 2 maja br. od godz. 18 do 22 oraz 1 i 3 maja br. od godz. 8 do 22, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu” – dodał nadkomisarz Robert Opas.

Wypadki w majówkę

Według danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS (POBR), majówka na drogach pod względem bezpieczeństwa nie różni się od pozostałych długich weekendów, a średnia liczba wypadków i ofiar jest nawet niższa niż średnie wartości dla wszystkich weekendów w latach 2018-2022. Według analiz POBR, w czasie majowych weekendów w latach 2018-2021 średnio dziennie miało miejsce 51 wypadków drogowych, w których zginęło średnio pięć osób dziennie, a 63 osoby zostały ranne. W porównaniu, w ciągu jednego zwykłego weekendu odnotowano średnio 62 wypadków drogowych, w których zginęło siedem osób, a 77 osób zostało rannych.

„Należy zwrócić uwagę, że najwięcej wypadków w majówkę zdarza się podczas dobrych warunków atmosferycznych (78 proc.), za dnia (83 proc.) i przy suchej nawierzchni (84 proc.). Gros z nich ma miejsce w obszarach zabudowanych (64 proc.), ale poza obszarami zabudowanymi (36 proc.) są one znacznie poważniejsze w skutkach (20 ofiar śmiertelnych na każde 100 wypadków). Dla porównania w obszarach zabudowanych to pięć ofiar śmiertelnych na 100 wypadków” – przekazała Anna Zielińska z POBR.

Ponadto, z danych wynika, że większość zdarzeń drogowych ma miejsce na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych (85%). Najcięższe w skutkach wypadki zdarzają się najczęściej w nocy i z udziałem kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu (21 ofiar śmiertelnych na 100 wypadków). Przy planowaniu wyjazdu należy zwrócić uwagę na to, że największe zagrożenie występuje zwykle w dzień poprzedzający weekend, czyli w piątek, w którym odnotowuje się średnio 82 wypadki.

Z danych policyjnych wynika, że podczas ubiegłorocznego majowego weekendu odnotowano 348 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 389 zostało rannych. Ponadto, policjanci zatrzymali ponad 1,8 tys. nietrzeźwych kierowców. W roku poprzednim, odnotowano 320 wypadków, w których zginęły 31 osoby, a 375 zostało rannych, a policja zatrzymała ponad 1,7 tys. nietrzeźwych kierowców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version