RMF FM donosi, że Polska nie sprzeciwiła się przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do połowy 2024 roku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść podczas piątkowego głosowania ambasadorów państw członkowskich UE, a obecnie obowiązujące unijne rozporządzenie w tym zakresie wygasa 5 czerwca bieżącego roku.
POLECAMY: Zatrute ukraińskie zboże ma swoją pierwszą ofiarę. Kaufland wycofał swoją mąkę
W piątek ambasadorowie państw członkowskich UE mają głosować w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca 2024 roku. Obecnie obowiązujące unijne rozporządzenie, które określa zasady zniesienia taryf celnych w handlu z Ukrainą, wygasa 5 czerwca tego roku.
Zgodnie z informacją przekazaną przez RMF FM, podczas głosowania ambasadorów państw członkowskich UE, przyjęto rozporządzenie przedłużające obowiązujące regulacje dotyczące bezcłowego handlu z Ukrainą do połowy 2024 roku. Dotychczasowe unijne rozporządzenie wygasało 5 czerwca 2021 roku.
POLECAMY: Polski rynek owoców w niebezpieczeństwie. „Mrożonki z Ukrainy wjeżdżały jak turyści”
W rozmowie z korespondentką RMF FM w Brukseli, uczestnik posiedzenia powiedział, że polski ambasador Andrzej Sadoś wygłosił oświadczenie, ale Polska nie sprzeciwiła się przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą. Według relacji, rozmowy między ambasadorami państw członkowskich UE a Komisją Europejską mają być kontynuowane jeszcze dzisiaj, a porozumienie w tej sprawie jest bardzo blisko.
W piątek rano antypolak i zwolennik kijowskich – Mateusz Morawiecki był pytany o to, jak Polska zagłosuje w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą. Nie udzielił jednak jasnej odpowiedzi, zamiast tego zapowiedział szybkie złożenie wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie weryfikacji naruszenia rynku w kilku innych obszarach, takich jak drób czy jajka, związanych z napływem takich towarów z Ukrainy. Morawiecki ocenił, że Polska jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego, o co chodziło jej od samego początku, czyli przełożenia zakazu wwozu zbóż, kukurydzy i rzepaku na regulacje europejskie.
Jak podaje RMF FM, ze stanowiska wyrażonego przez premiera wynikało, że pięć krajów (Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja, Rumunia) jest bliskich osiągnięcia porozumienia z Komisją Europejską. Podobno skłaniają się one do przyjęcia oferty Brukseli, która zakłada zakaz importu do tych krajów pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego nawet do końca tego roku. Produkty te stanowią 90 procent importu Ukrainy. Jeśli chodzi o drób, jaja i produkty mleczne, przeprowadzona zostałaby rewizja śledcza. W tej sytuacji Polska, Węgry i Bułgaria wycofałyby się z jednostronnego zakazu importu i nie głosowałyby przeciwko rozszerzeniu liberalizacji handlu z Ukrainą.
Podczas niedzielnej wideokonferencji wiceszef KE Valdis Dombrovskis rozmawiał z przedstawicielami Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii na temat importu artykułów rolnych z Ukrainy. Niestety, nie udało się osiągnąć porozumienia. Komisja Europejska wyrażała jednak gotowość do ustępstw i rozważała rozszerzenie listy produktów podlegających embargu o jaja, drób oraz owoce i przetwory owocowe, szczególnie przecier jabłkowy, które zalegają w krajowych chłodniach. Ponadto, KE ma określić, jak pomóc w wywiezieniu zboża zalegającego w magazynach w Polsce i krajach sąsiadujących z Ukrainą.
Przypomnijmy, że wcześniej Komisja Europejska ogłosiła pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla rolników poszkodowanych w wyniku konfliktu na Ukrainie. W ramach pakietu wprowadzono także wstrzymanie importu wybranych artykułów rolnych do krajów sąsiadujących z Ukrainą, w tym pszenicy, kukurydzy, ziaren słonecznika i rzepaku. Należy jednak zaznaczyć, że ograniczenia dotyczą tylko tych produktów, a nie całego importu z Ukrainy. Obecnie możliwy jest tranzyt wymienionych artykułów, jednak musi on odbywać się z zastosowaniem plombowania i śledzenia elektronicznego.
W piątek o północy wznowiono przejazd ukraińskich produktów rolnych przez Polskę. Wcześniej zostało osiągnięte porozumienie w tej sprawie. Rząd polski twierdzi, że udało się zabezpieczyć kraj przed pozostawaniem towarów z Ukrainy na jego terytorium. Jednak Polska oraz cztery inne kraje UE wciąż uważają, że zaproponowane przez Komisję Europejską ograniczenia importu artykułów rolnych z Ukrainy są niewystarczające. Wymagają między innymi wprowadzenia zakazu importu jaj, drobiu i miodu.