RMF FM donosi, że Polska nie sprzeciwiła się przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do połowy 2024 roku. Decyzja w tej sprawie ma zapaść podczas piątkowego głosowania ambasadorów państw członkowskich UE, a obecnie obowiązujące unijne rozporządzenie w tym zakresie wygasa 5 czerwca bieżącego roku.
POLECAMY: Zatrute ukraińskie zboże ma swoją pierwszą ofiarę. Kaufland wycofał swoją mąkę
W piątek ambasadorowie państw członkowskich UE mają głosować w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca 2024 roku. Obecnie obowiązujące unijne rozporządzenie, które określa zasady zniesienia taryf celnych w handlu z Ukrainą, wygasa 5 czerwca tego roku.
Zgodnie z informacją przekazaną przez RMF FM, podczas głosowania ambasadorów państw członkowskich UE, przyjęto rozporządzenie przedłużające obowiązujące regulacje dotyczące bezcłowego handlu z Ukrainą do połowy 2024 roku. Dotychczasowe unijne rozporządzenie wygasało 5 czerwca 2021 roku.
POLECAMY: Polski rynek owoców w niebezpieczeństwie. „Mrożonki z Ukrainy wjeżdżały jak turyści”
W rozmowie z korespondentką RMF FM w Brukseli, uczestnik posiedzenia powiedział, że polski ambasador Andrzej Sadoś wygłosił oświadczenie, ale Polska nie sprzeciwiła się przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą. Według relacji, rozmowy między ambasadorami państw członkowskich UE a Komisją Europejską mają być kontynuowane jeszcze dzisiaj, a porozumienie w tej sprawie jest bardzo blisko.
W piątek rano antypolak i zwolennik kijowskich terrorystów Mateusz Morawiecki był pytany o to, jak Polska zagłosuje w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą. Nie udzielił jednak jasnej odpowiedzi, zamiast tego zapowiedział szybkie złożenie wniosku do Komisji Europejskiej w sprawie weryfikacji naruszenia rynku w kilku innych obszarach, takich jak drób czy jajka, związanych z napływem takich towarów z Ukrainy. Morawiecki ocenił, że Polska jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego, o co chodziło jej od samego początku, czyli przełożenia zakazu wwozu zbóż, kukurydzy i rzepaku na regulacje europejskie.
Jak podaje RMF FM, ze stanowiska wyrażonego przez premiera wynikało, że pięć krajów (Polska, Węgry, Bułgaria, Słowacja, Rumunia) jest bliskich osiągnięcia porozumienia z Komisją Europejską. Podobno skłaniają się one do przyjęcia oferty Brukseli, która zakłada zakaz importu do tych krajów pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego nawet do końca tego roku. Produkty te stanowią 90 procent importu Ukrainy. Jeśli chodzi o drób, jaja i produkty mleczne, przeprowadzona zostałaby rewizja śledcza. W tej sytuacji Polska, Węgry i Bułgaria wycofałyby się z jednostronnego zakazu importu i nie głosowałyby przeciwko rozszerzeniu liberalizacji handlu z Ukrainą.
Podczas niedzielnej wideokonferencji wiceszef KE Valdis Dombrovskis rozmawiał z przedstawicielami Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii na temat importu artykułów rolnych z Ukrainy. Niestety, nie udało się osiągnąć porozumienia. Komisja Europejska wyrażała jednak gotowość do ustępstw i rozważała rozszerzenie listy produktów podlegających embargu o jaja, drób oraz owoce i przetwory owocowe, szczególnie przecier jabłkowy, które zalegają w krajowych chłodniach. Ponadto, KE ma określić, jak pomóc w wywiezieniu zboża zalegającego w magazynach w Polsce i krajach sąsiadujących z Ukrainą.
Przypomnijmy, że wcześniej Komisja Europejska ogłosiła pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla rolników poszkodowanych w wyniku konfliktu na Ukrainie. W ramach pakietu wprowadzono także wstrzymanie importu wybranych artykułów rolnych do krajów sąsiadujących z Ukrainą, w tym pszenicy, kukurydzy, ziaren słonecznika i rzepaku. Należy jednak zaznaczyć, że ograniczenia dotyczą tylko tych produktów, a nie całego importu z Ukrainy. Obecnie możliwy jest tranzyt wymienionych artykułów, jednak musi on odbywać się z zastosowaniem plombowania i śledzenia elektronicznego.
W piątek o północy wznowiono przejazd ukraińskich produktów rolnych przez Polskę. Wcześniej zostało osiągnięte porozumienie w tej sprawie. Rząd polski twierdzi, że udało się zabezpieczyć kraj przed pozostawaniem towarów z Ukrainy na jego terytorium. Jednak Polska oraz cztery inne kraje UE wciąż uważają, że zaproponowane przez Komisję Europejską ograniczenia importu artykułów rolnych z Ukrainy są niewystarczające. Wymagają między innymi wprowadzenia zakazu importu jaj, drobiu i miodu.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.