Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego napisali list do nielegalnej prezes TK Julii Przyłębskiej, w którym stwierdzili, że nie ma ona prawa do tytułu Prezesa TK oraz nie ma moralnych podstaw do oceny ich zachowania i złożonego przez nich ślubowania sędziowskiego.
POLECAMY: Pawłowicz opublikowała nowy apel do „sędziów-buntowników” w TK
„Uważamy, że nie tylko nie posiada Pani prawa do używania tytułu Prezesa TK, ale też nie ma Pani jakichkolwiek moralnych podstaw do oceny naszego zachowania i złożonego przez nas ślubowania sędziowskiego” – napisali sędziowie do okupantki stanowiska prezesa TK.
Jest to kolejny list, jaki pięciu sędziów napisało do nielegalnej prezes TK Julii Przyłębskiej. Autorami pisma są Jakub Stelina, Andrzej Zielonacki, Wojciech Sych, Zbigniew Jędrzejewski i Mariusz Muszyński.
W Trybunale Konstytucyjnym trwa spór dotyczący tego, czy Julia Przyłębska, obecna Prezes TK, ma prawo pełnić tę funkcję do końca dziewięcioletniej kadencji sędziowskiej, czy też powinna zakończyć swoją kadencję wcześniej. Przyłębska argumentuje, że została powołana na stanowisko Prezesa w czasie, gdy przepisy mówiące o sześcioletniej kadencji jeszcze nie obowiązywały, jednak część sędziów uważa, że są inne argumenty prawne, które przemawiają za tym, aby Przyłębska zakończyła swoją kadencję wcześniej.
Pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego złożyło kolejne pismo do Julii Przyłębskiej, w odpowiedzi na jej pismo z dnia 13 kwietnia br. W tym wcześniejszym piśmie Przyłębska wezwała kilku sędziów do podjęcia obowiązków i uznała, że ich nieobecność na naradzie przed posiedzeniem dotyczącym nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym stanowi naruszenie ich powinności jako sędziów. W odpowiedzi pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego przypomniało Przyłębskiej o ich niezależności jako sędziów oraz o tym, że nie jest ona w stanie narzucić im swojego stanowiska. Sędziowie uważają, że ich nieobecność na naradzie nie uniemożliwiła innym sędziom prac orzeczniczych i nie stanowiło naruszenia zasad funkcjonowania legalnego organu.
Pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego twierdzi w swoim liście, że sędzia ma obowiązek działać zgodnie z prawem, co obejmuje udział w naradach zwoływanych przez osobę uprawnioną do ich kierowania. Według ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, uprawnienia do kierowania pełnym składem Trybunału ma Prezes TK, którego kadencja trwa 6 lat. Wobec tego, skoro Julia Przyłębska nie pełni już tej funkcji, nie powinna wymuszać na sędziach działania niezgodnego z prawem. To stanowisko zostało wyrażone w liście, którego treść ujawniło kilka źródeł.
Sędziowie Trybunału konstytucyjnego ponadto w swoim piśmie do okupantki zaprzeczają, że uniemożliwiają innym sędziom wykonywanie pracy orzeczniczej, twierdząc, że przeprowadzają procedury w każdym składzie obsadzonym zgodnie z prawem, co potwierdzają wydawane przez nich orzeczenia. Jednocześnie uważają, że blokowanie przez jedną z koleżanek procedury wyboru kandydatów na Prezesa Trybunału utrudnia legalne funkcjonowanie pełnych składów pod przewodnictwem legalnego przewodniczącego.
Autorzy listu zapewniają, że nigdy nie naruszyli zasad działania legalnego organu i wręcz przeciwnie, byli wielokrotnie ofiarą nadużyć ze strony byłej Prezes TK, która doprowadzała Trybunał do stanu dysfunkcjonalności, jak w przypadku postępowań w sprawach P 10/16, Kpt 1/17 i P 4/18.
W związku z powyższym, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uważają, że osoba, która nielegalnie zajmuje stanowisko Prezesa TK, nie ma prawa używania tego tytułu i nie ma również podstaw moralnych do oceny ich zachowania oraz złożonego przez nich ślubowania sędziowskiego. Dlatego w piśmie skierowanym do okupantki domagają się zaprzestania takiego działania.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.