Wprowadzono nowelizację ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która nakłada na właścicieli hodowli drobiu obowiązek zgłoszenia miejsca utrzymywania swojego ptactwa. Obowiązek ten dotyczy również osób, które hodują kury, kaczki lub gęsi na własny użytek, choćby miały tylko jedną sztukę.

Nowe przepisy nakładają obowiązek rejestracji hodowli drobiu, w tym także hodowli kurek, kaczek czy gęsi prowadzonych na własny użytek, nawet jeśli jest to tylko jedna sztuka. Właściciele tych zwierząt będą zobowiązani do wprowadzenia do systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt informacji na temat swojego gospodarstwa, w tym nazwy, adresu, rodzaju i liczby utrzymywanych zwierząt.

Nowe przepisy są skutkiem konieczności poprawy bezpieczeństwa żywności i zapobieżeniu rozprzestrzenianiu się chorób zwierzęcych. Hodowcy drobiu są podatni na różnego rodzaju choroby, które mogą być groźne dla zdrowia ludzkiego, takie jak ptasia grypa czy salmonella. Dlatego też, nowe przepisy nakładają na hodowców obowiązek rejestracji swoich hodowli, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Właściciele hodowli drobiu będą musieli spełnić wymagania dotyczące rejestracji swojej hodowli. W tym celu będą musieli wypełnić odpowiedni formularz i przesłać go do właściwej jednostki administracyjnej. Dodatkowo, w ramach rejestracji, hodowcy będą musieli otrzymać unikalny numer identyfikacyjny dla swojej hodowli.

„Zakład drobiu” już od jednej kury

Aktualne przepisy stanowią jasno: jesteś posiadaczem zwierzęcia hodowlanego-masz obowiązek zarejestrować je w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Jak się okazuje, prawo to dotyczy także małych hodowli przyzagrodowych, a obowiązkiem są objęci nawet posiadacze jednej sztuki drobiu. W świetle nowej ustawy, każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój „zakład drobiu” w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku. 

Zgłoszenie „zakładu drobiu” musi zostać dokonane w oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a termin na dokonanie zgłoszenia upływa 6 kwietnia 2023 roku. Osoby, które nie spełnią tego obowiązku, muszą liczyć się z sankcjami karnymi.

Ustawa określa, że zgłoszeniu o działalności podlegają nie tylko stad, rzeźni czy zakładów przetwórczych, ale również zakłady drobiu. Zakład drobiu obejmuje zakład hodowli zarodowej, zakład reprodukcyjny, zakład hodowli kur niosek, zakład wylęgu drobiu, zakład odchowu drobiu, zakład hodowli drobiu rzeźnego, chów przydomowy oraz inne.

Aby móc dokonać rejestracji miejsca w aplikacji IRZplus, każdy rodzaj działalności zakładu drobiu musi uzyskać numer zatwierdzenia od Powiatowego Lekarza Weterynarii. Podmioty mające nadzór Inspekcji Weterynaryjnej muszą posiadać nadany numer WNI. Po otrzymaniu numeru właściciel zakładu drobiu ma 14 dni na dokonanie rejestracji działalności.

Wprowadzone zmiany w ustawie mają na celu zapewnienie lepszej kontroli nad hodowlą drobiu i zwiększenie bezpieczeństwa żywności. Wiele osób krytykuje te przepisy, uważając je za zbędne i szkodliwe dla drobnych hodowców, którzy nie posiadają wystarczających środków ani wiedzy, aby sprostać tym wymaganiom.

Naszym zdaniem przepisy tej ustawy godzą w prawo wolności i własności i nienaruszalności tej własności przez państwo, jakie gwarantuje obywatelom Konstytucja RP. Jednak ustawodawca tego nie zauważa.

Warto w tym miejscy dodać, że zgodnie z art. 25 ustawy oraz wydanym do tej ustawy rozporządzeniem ustawodawca określił również sztywne terminy zgłoszenia narodzonego zwierzęcia. Jednak ustawa i rozporządzenie w tym zakresie pozostają sprzeczne co powoduje, że ciężko jest dociec do tego, w jakim właściwie terminie należy takie zwierzę zarejestrować.

Z przepisów tych można jedynie w sposób niebudzący wątpliwości ustalić, że w przypadku wywozu zwierzęcia zagranicę UE narodzonego zwierzaka osoba wywożąca ma na dokonanie tej czynności tylko 5 dni. Organ po otrzymaniu takiego zgłoszenia w trzech dniach musi wydać jej paszport dla takiego zwierzaka.

W przypadku niewykonania tego obowiązku ustawodawca przewidział kary, które wynoszą w przypadku zwierzęcia z rodziny koniowatych karę do 30-krtotnosci średniego wynagrodzenia miesięcznego a w przypadku zwierząt pozostałych do 30 tys. złotych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ominąć tego rodzaju przepisy zamów u nas płatną poradę prawną.

Poradę możesz zamówić pisząc na nasz adres @: kontakt@legaartis.pl

UWAGA!!!

W związku z pojawiającą się w sieci dezinformacją w zakresie tych przepisów wyjaśniamy, że przepisy w zakresie rejestracji drobiu według stanu prawnego na dzień publikacji niniejszego artykułu są nadal obowiązujące. ARiMR powołuje się w swoich komunikatach na wydane w tym zakresie zalecenia, które nie stanowią prawa w Polsce. W konsekwencji braku realizacji obowiązku ustawowego może to w późniejszym czasie (po wyborach) doprowadzić do nakładania przez ten organ na Polaków kar administracyjnych, jakie przewidują te przepisy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version