Komisja Europejska wprowadziła tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące przywozu pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika z Ukrainy, obowiązujące do 5 czerwca bieżącego roku w Bułgarii, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech.
POLECAMY: Ukraiński spirytus zalewa Polskę. Polskie gorzenie liczą straty. „PiS ma wszystko pod kontrolą”
We wtorek Komisja Europejska przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze dotyczące przywozu z Ukrainy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika. Ich celem jest złagodzenie wąskich gardeł logistycznych w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji, dotyczących wymienionych produktów.
Wprowadzone restrykcje wchodzą w życie 2 maja 2023 roku i obowiązywać będą do 5 czerwca 2023 roku. W tym czasie nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzące z Ukrainy będą mogły nadal być swobodnie wprowadzane na rynek w pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej, z wyjątkiem pięciu wymienionych krajów: Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.
POLECAMY: Ukraina zachowuje się nielojalnie wobec Polski – zauważa pisowski europoseł
Zgodnie z decyzją KE, wymienione produkty rolne z Ukrainy mogą nadal przechodzić przez Polskę i cztery inne kraje w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej oraz być przewożone do krajów spoza UE. W tym czasie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy.
POLECAMY: Zatrute ukraińskie zboże ma swoją pierwszą ofiarę. Kaufland wycofał swoją mąkę
Komisja Europejska podkreśla, że wprowadzone środki zapobiegawcze mają na celu zachowanie zdolności eksportowej Ukrainy i zapewnienie stabilnych cen żywności w obliczu niesprowokowanej agresji ze strony Rosji. KE zobowiązała się do wsparcia państw sąsiadujących z Ukrainą poprzez zapewnienie pomocy finansowej dla rolników oraz ułatwienie tranzytu zboża z Ukrainy do innych państw członkowskich UE i krajów trzecich przez korytarze solidarności. Wprowadzone przez KE środki zapobiegawcze stanowią część ogólnego pakietu wsparcia, który został zaproponowany.
POLECAMY: Sieć wyśmiała Zełenskiego, który obraził się na sojuszników
KE podkreśla, że jest gotowa do wprowadzenia ponownie środków zapobiegawczych, jeśli sytuacja, która wymagała wprowadzenia obecnych środków zapobiegawczych, będzie się utrzymywać po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie zniesienia ceł na towary z Ukrainy, które nastąpi 5 czerwca 2023 roku.
W piątek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za kwestie handlowe Valdis Dombrovskis ogłosił, że KE osiągnęła fundamentalne porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolnych i spożywczych.
„Kluczowe elementy umowy, uzgodnione również z Ukrainą, to: cofnięcie jednostronnych środków przez Polskę, Słowację, Bułgarię i Węgry; wyjątkowe środki ochronne dla 4 produktów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziaren słonecznika; pakiet wsparcia w wysokości 100 mln euro dla poszkodowanych rolników w 5 państwach członkowskich; zapewnienie badań niektórych innych produktów, w tym oleju słonecznikowego; prace nad zapewnieniem eksportu do innych krajów za pośrednictwem korytarzy solidarnościowych” – poinformował.
Również w piątek Morawiecki rozmawiał z komisarzem UE Dombrovskisem na temat sytuacji na rynku rolnym. W wyniku tych rozmów osiągnięto porozumienie z UE w sprawie zakazu importu niektórych produktów rolnych, które doprowadziły do destabilizacji rynku w Polsce, w tym zboża i kukurydzy. Regulacje dotyczące ceł zostaną przedłużone od czerwca, a obecne regulacje będą obowiązywać do czasu wejścia w życie nowych. Polska podjęła intensywny proces negocjacji w tej sprawie.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.